Karşılıklı ticaret sistemi ve şekilleri, Hisarlar Makina Sanayii ve Ticaret A.Ş. ve Türk Hava Yolları incelemesi
Countertrade system and types of countertrade Hisarlar Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş. and Türk Hava Yolları research
- Tez No: 121948
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ AYŞE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ KARŞILIKLI TİCARET SİSTEMİ VE ŞEKİLLERİ, HİSARLAR MAKİNA SANAYİİ VE TİCARET A.Ş. VE TÜRK HAVA YOLLARI İNCELEMESİ Selahattin Bilge GÜNGÖR İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2003 Danışman: Doçent Doktor Ayşe Sevgi ÖZTÜRK Karşılıklı Ticaret, dünya ticaretinin vazgeçilemeyen ve kalıcı bir parçasıdır ve daima da öyle kalacaktır. Gerek gelişmiş, gerek gelişmekte olan ve gerekse durgunluk döneminde olan ekonomilerde, üzerinde önemle durulması ve bir fiil ekonomik yaşamın içerisine dahil edilmesi gereken bir dinamiktir. Birinci bölümde, Karşılıklı Ticaret Sistemi kavramı çok detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu incelemeler kapsamında, dünya ticareti içerisinde Karşılıklı Ticaretin rolü ve gelişimi, Karşılıklı Ticarete yol açan etkenler, Karşılıklı Ticaret uygulamalarındaki temel basamaklar ve göz önünde bulundurulması gereken faktörler, Karşılıklı Ticaretin başarılı bir şekilde tamamlanabilmesinde karşılaşılan problemler ve bu problemler için çözüm önerileri, Karşılıklı Ticaret işlemlerinde risk yönetimi, Karşılıklı Ticaret faaliyetlerinde gelirin belirlenmesi ve de son olarak Türkiye'nin dış ticareti içerisinde Karşılıklı Ticaretin rolü, birinci bölüm içerisinde geniş bir şekilde incelemiştir, ikinci bölümde, Karşılıklı Ticaret şekilleri kapsamlı bir şekilde incelenerek, dünyadan ve Türkiye'den örnekler verilmiştir. Son bölümde, Hisarlar Makina Sanayii ve Ticaret A.Ş. ve Türk Hava Yolları, inceleme noktası olarak belirlenmiş ve Karşılıklı Ticaret uygulamalarının bu şirketlerdeki işleyişi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Countertrade is inevitable and permanent part of the World trade and will be always like that. In both developed, developing and recession economies, Countertrade is a dynamic which should be seriously considered and should be actively included in to the economic life. In part one, the concept of Countertrade System was deeply examined. The topics under the countertrade system which were widely examined in part one are; the role and the development of Countertrade in the World Trade, the reasons of Countertrading, the basic steps and the factors that should be considered in countertrade practices, the problems faced during the completion of countertrade successfully and solution suggestions for these problems, managing risks in countertrade transactions, revenue recognition in countertrade transactions and finally the role of the Countertrade in the Turkish foreign trade. In part two, the types of countertrade were detailly examined with the real examples from the world trade and from Turkey. In last part, Hisarlar Makina Sanayii ve Ticaret A.Ş. and Türk Hava Yolları were determined as a research area. Countertrade activities of these companies and the process of countertrade activities in these companies were researched.