Malatya ilinin sosyo ekonomik yapısı
Socio-economic structure of Malatya
  1. Tez No: 121950
  2. Yazar: ERKUT ŞENDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU MALATYA İLİNİN SOSYOEKONOMİK YAPISI Erkut ŞENDOĞAN iktisat Anabilim dalı Anadolu Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2003 Danışman: Prof. Dr. Kemal YILDIRIM Türkiye gelişmekte olan bir ülke olarak, gerek ekonomik gerekse sosyal sorunları olan ve bu sorunları sahip olduğu kıt kaynakları optimal şekilde kullanarak çözmeye çalışan bir ülkedir. Problemleri, doğal olarak coğrafi bölgelerimize ve tek tek bütün illerimize yansımaktadır. Malatya ili coğrafi konumu itibari ile bölge içerisinde önemli bir geçiş merkezidir. Ancak il istenilen sosyo-ekonomik gelişimi sağlayamamıştır. Bu durum; ilin her yönden geri kalmış bir bölge olan Doğu Anadolu Bölgesinde yer alması ve gerekli desteği görememesinden kaynaklanmaktadır. Malatya ili demografik, istihdam, sanayi, tarım, mali, eğitim, sağlık mevcut altyapı vb. değişkenlere göz önüne alındığında sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında 38. sırada yer almaktadır. Ayrıca Malatya sosyo-ekonomik gelişmişlik değerleri açısından orta sınıf sayabileceği 3. derece gelişmiş iller grubuna girmektedir. İl ekonomisi tarıma dayalı bir yapıya sahiptir. Dolayısı ile en fazla işgücünün istihdam edildiği sektör tarım sektörüdür. Özel tarımsal ürünleri işleyen sanayiinin gelişmesi, hem tarım hemde sanayi sektöründe işgücü talebini arttıracak, ilin sosyo-ekonomik gelişimine büyük katkı yapacaktır. Malatya ilinde kamu ve özel sektör yatırımları istenilen seviyede değildir. Bu sorun ilin kalkınmada öncelikli yöre kapsamına alınıp, sermaye ihracının önlenmesi ve gerekli teşvikin sağlanması ile aşılabilir, ilin ekonomik ve sosyal yapısına uygun projelerin geliştirilmesi istenilen hedefe ulaşmada ile rekabet üstünlüğü sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Turkey as a developing country, has both economic and social problems and is trying to solve these problems by using its source resources in an optimal way. Its problems are naturaly reflected to the geographical regions and all of its cities. Malatya with its geographical position, is an important transition center in the region. However the city can not achieve the required social-economic prosperity. This situaiton is the result of the cities position in East Anatolian region which is an underdeveloped place and the lack of necessary support. When demographical, industrial, fiscal, agricultural, educational, healt, employment and current infrastructure is taken into considiration Malatya is ranhed 38 in social-economic development range on the other hand, Malatya is ranhed third in developed cities and in socioeconomic developing worth counted as middle class. City's economy depends an agriculture. Hence, employment rate is quiest high in this section Especially the development of sectors and socio-economic development Government and private sector's investments are not in the level which is desired this problem can be solved when the city is taken in to privilaged investment region, capital export from the city is prevented and necessary investment incitements are provided to be able to reach at desired targets, projects that are suitable for city's economic and social structure should be used which will give competitive advantage to the city.