İnternetin siyasal yaşama etkilerinin stratejik analizi
A strategic analysis of the internet's impact on political life
- Tez No: 121951
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİT KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
>U S î* f! « \ NW If /' «K OZET V*k^^' " Çağdaş toplumun yaşamına hızlı bir şekilde yerleşen İnternet'in siyasal yaşam üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi toplumsal önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında İnternet'in siyasal yaşama etkilerinin incelenmesi ve siyasal yaşamda niteliksel bir dönüşüm meydana getirme yönünde bir etkiye sahip olup olmadığı sorusunun cevaplandırılması amaçlanmıştır. Konuyla ilgili literatür İnternet'in demokrasiyi geliştirerek siyasal yaşamın niteliksel bir dönüşüm geçirmesinde etkili olacağını öne süren 'geliştirme kuramı' çerçevesinde değerlendirilen iyimser yaklaşımlar, ve İnternet'in mevcut siyasal yapıyı pekiştireceğini ve çağdaş siyasal yaşamdaki sorunları çözümleyici bir işlev ifade edemeyeceğini öngören 'pekiştirme kuramı' çerçevesinde değerlendirilen kötümser yaklaşımlardan oluşmaktadır. Literatür taramasına dayalı olan bu tez çalışmasında bu iki kategorideki yaklaşımlar tartışılmış ve geliştirme ve pekiştirme kuramlarının birbirlerini dışlayıcı bir şekilde var olmadıkları, farklı olgular özelinde birlikte gerçeklik kazandıkları tespit edilmiştir. Çalışma, İnternet'in -bugün için- gözlemlenebilir etkileri itibarı ile siyasal yaşamda niteliksel bir dönüşüm meydana getirmediği sonucuna ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
.« ^. V '.. SUMMARY \^^/ The Internet is quickly becoming ubiquitous in contemporary society, and as such it is important to consider the implications this will have for the political life. In this thesis, it is aimed to analyze the impact of the Internet on political life and to answer the overriding question that if the Internet represents an effect that will cause a fundamental shift in political life. Literature on the subject often presents competing visions of optimism and pessimism, as the Internet holds the opportunity to revitalize democracy or to reinforce the apathy and disconnect many citizens feel. The literature review conducted in this thesis discusses the main theories about mobilization and reinforcement and argues that the two theories are not mutually exclusive. The study concludes that the Internet has an important potential for the political life, but today it does not have an observable impact that will transform the way of conducting politics, resolve the problem of political apathy and make contributions to the political life.