Toplam kalite yönetiminde çalışanların iş tatmini ile bireysel iş başarısı arasındaki ilişkinin incelenmesi üzerine bir araştırma
A Survey about analyzing the relation between job satisfaction and performance of employees in total quality management
  1. Tez No: 121953
  2. Yazar: ELVİNAZ TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EROL EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
A' if > OZET Günümüzde her büyüklükte işletme için iş görenin önemi tartışılmayacak kadar açıktır. Toplam kalite yönetiminin uygulandığı işletmelerde hedeflere ulaşmak ve yoğun rekabet ortamında ayakta kalmak için iç ve dış müşteri tatmininin sağlanması gerekmektedir. Bu noktada işletme yönetiminin görevi özellikle iş görenin tatminini etkileyen işe, iş ortamına bağlı faktörleri ve iş dışı faktörleri tespit ederek, tatmin seviyesini ölçmek olumsuz koşulları olumluya çevirmektir. Aynı zamanda personelin eğitilmesi, katılımın ve motivasyonun sağlanması ve iyi bir enformasyon sisteminin gerçekleştirilmesi gerekir. İnsanın ve kalitenin ön plana çıktığı günümüzde TKY uygulayan işletmelerde çalışan ve TKY ilişkisini ortaya koyabilmek ve bu yönetim tarzının iş tatmini üzerindeki etkisini anlayabilmek amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Birinci bölümde TKY tanım ve özelliklerine değinilmiştir. Sonraki bölümlerde insan unsuru ve TKY' de iş görenlerin önemi üzerinde durulmuştur. İş tatmin faktörleri tanımlanarak, iş tatmini ve iş başarısı arasındaki ilişkinin belirlenmesine çalışılmıştır. Sonuç olarak, çalışanların iş tatminleri ve bireysel iş başarılan arasında pozitif bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Sonuçlara göre, yöneticiler tarafından alınması gereken tedbirler öneri şeklinde ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY l^lv^n9*H Nowadays, the importance of employees in organizations 'Ts'S!:'^ indisputably clear. In the organizations, where Total Quality Management ( TQM) is applied, satisfaction of internal and external customers is the prerequisite of surviving in the highly competitive business environment. At this point, one of the important task of the management is to define environmental as well as job-related factors that affect the level of satisfaction and try to evaluate and improve it. Also it is necessary to provide the personnel with appropriate training and higher levels of participation and motivation, as well as, to develope a useful information system The aim of this study is to try to illustrate the relation betweeen the employees, TQM and to investigate the effects of this type of management on job satisfaction in those firms that apply TQM in today's organizational life where humanity and quality are two significant concepts. At the first section, the definition and characteristics of TQM have been explained.At the subsequent sections, the importance of employees in the organization have been explained. The factors effecting job satisfaction have been described. In addition to that, the relation between job satisfaction and peformance of the employees in the organization have been analyzed. In conclusion, it has been seen that there is a positive relation between job satisfaction and performance of the employees. According to results, some suggestions for corrective actions have been developed for the use of managers.