Entellektüel sermaye kavramı temelinde örgüt kültürünün değişimi
Onthe Basis of intellectual capital factor; the transformation of organizational culture
- Tez No: 122123
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ ENTELEKTÜEL SERMAYE KAVRAMI TEMELİNDE ÖRGÜT KÜLTÜRÜNÜN DEĞİŞİMİ Ali Haydar AŞIKOĞLU işletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mayıs 2002 Danışman : Prof. Dr. Ali AKDEMİR Ekonomide yeni paradigma çok çalışmak değil, problem çözebilecek yeni fikirler üretebilmektir. Doğal kaynakların artık fazla öneminin kalmadığı genel kabul görmektedir. Yanısıra emek hızla sıfıra yaklaşmakta, sermaye ise anormal derece bollaşmaktadır. Kıt olan yegane kaynak akıllı olmak, ne yapacağını bilmek nasıl yapacağını bilmektir. Sadece Akıllı örgütler, sözü edilen değişim etkili bir biçimde yerine getirebilir ya da sözü edilen tasarımları uygulayan örgütler entelektüel örgüt olabilir. Entelektüel örgütler yapılarını komuta - kontrolden, yetki devri, personeli güçlendirme ve eğitme- yetiştirmeye doğru dönüştürmektedir. Bu durumda örgüt içinde her birey işleri yapma biçimini belirme fırsatına sahiptir. Bu bakış açısından hareketle entelektüel sermaye yaratılmasında temel kavramlar ve yaklaşımlar incelemiştir. Bu kapsamda çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde entelektüel sermaye kavramı üzerinde teorik olarak durulmuş, ikinci bölümde örgüt kültürü ve işletmecilik dönüşümleri incelenmiş, üçüncü bölümde entelektüel sermaye yaratılmasına ilişkin örgüt kültürü yapılandırılmıştır. Son bölümde ise işletmecilik dönüşümleri ışığında oluşturulan örgüt kültürü öğelerine göre işletmenin örgüt kültürü değerlendirilmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
MASTER THESIS ABSTRACT ON THE BASIS OF INTELLECTUAL CAPITAL FACTOR ; THE TRANSFORMATION OF ORGANIZATIONAL CULTURE Ali Haydar AŞIKO?LU Business Keyscience Department Afyon Kocatepe University Social Sciences Instute May 2002 Consultant : Prof.Dr. Ali AKDEMİR In the economics new paradigm is producing new ideas that can solve problems instead of hardworking. It is generally accepted that natural resources would not be important anymore. Moreover, labour force closes to zero; however capital is enlarging enourmously. The only scarce resource is being intelligent, knowing how to do, what to do. Only intelligent organisations can perform the stated transformation effectively, or the organisations that adopt the stated configurations can be intelluctual organisation. The mission of intellectual organisations is transforming from direct command to transfer of responsibilitiy improving and educating personnel. In this situation every individual in the organisation have the opportunity to shape the style of the work. In this point of view the main factors and approaches relevant to creating the intellectual capital are analyzed. The work consists of 4 parts according to this concept. In the first part the fact of intellectual capital is theoretically performed, in the second part the organisation culture and management transformations ara analyzed; in the third part the organisational culture relevant to creation of intellectual capital is structured. In the last part the transformation of management according to elements of organisational culture is tried to be evaluated.