Dış yatırım kararına etki eden kaktörler
Factors that affect direct foreign investment an application to the Turkish economy
  1. Tez No: 122136
  2. Yazar: SERKAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ELEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ill YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ DIŞ YATIRIM KARARINA ETKİ EDEN FAKTÖRLER VE TÜRKİYE UYGULAMASI Sakan DOĞAN işletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eylül 2002 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ali ELEREN Çalışmada doğrudan dış yatırımlar ve doğrudan dış yatırımlara karşı Türkiye'nin bakış açısı, beklentileri ve bu tür yatırımları çekmede başarılı olup olmadığı incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, doğrudan dış yatırımlar baklanda teorik bilgiler verilmiştir. Bu kapsamda şirketlerin doğrudan dış yatırım yapma yolları, bu tür yatırımları yapma nedenleri ve karşılaşan riskler üzerinde durulmuştur. Bunların yanı sıra doğrudan dış yatırım kararına etki eden faktörler, yatırımcı ve yatsım yapılan ülke açısından incelenmiştir. İncelemede daha sonra dünyadaki doğrudan dış yatırımların tarihsel gelişimi, dünya ekonomisindeki bu hareketleri etkileyen gelişmeler, çokuluslu işletmelerin dünya ekonomisindeki önemi üzerinde durulmuştur. Doğrudan dış yatırımları ülkesine çekmede başarılı ülke örnekleri verilmiştir. Aynı şekilde Türkiye'deki doğrudan dış yatırımların tarihsel gelişimi verilmiştir. İncelemede son olarak Türkiye'de doğrudan dış yatırım kararlarına etki eden faktörler ve etkileri üzerinde durulmuş, doğrudan dış yatırım kararlarında etkili olan faktörler açısından Türkiye'nin dünyadaki yeri belirlenmiştir. Daha sonra doğrudan dış yatırımlar konusunda genel bir değerlendirme yapılarak, Türkiye'nin liberal bir yabancı sermaye mevzuatı olmasına rağmen yabancı yatırımcıların arzu ettiği ölçüde cazip bir yatırım ortamı oluşturamadığı sonucuna varılmıştır. Bu tespitten sonra Türkiye'nin bu konudaki avantajları ve dezavantajları ışığında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT FACTORS THAT AFFECT DIRECT FOREIGN INVESTMENT AN APPLIC ATION TO THE TURKISH ECONOMY SERKAN DO?AN Department of Manegement Afyon Kocatepe Univershy The Institute of Social Sciences September 2002 Advisor: Yrd.Doc.Dr. Ali ELEREN The study examines the direct foreign investments and the approach in Turkey towards them, together with the level of achievement in attracting such investment In doing so, some theoretical explanations are regarding foreign direct investments are given, including the ways and for reasons making such investments and risks associated with them. In addition, the actors affecting the decisions on these investments are examined from the perspective of both the investor and the host country. Secondly after giving the historical development process of the direct foreign investments in the world, the developments affecting their movements are examined together with the importance of Multi- National Corporations (MNCs) for the global economy. Furthermore, after referring to many examples of successful countries in attracting these kind of investments, their historical development process in Turkey is given. Finally, the factors affecting the decisions on direct foreign investments in Turkey are examined together with their effects. In this connection, the place of tins country in the world form the perspective of these factors is triad to determined. After making a general assessment on the subject, some conclusions are deduced. The principal conclusions is that Turkey in not attractive enough for direct foreign investments though it has a liberal law concerning the subject. Many suggestions are also made in the light of perceived advantages and disadvantages of Turkey in this field.