Externalities in house prices: Evidence from the Turkish real estate market
Konut fiyatlarını etkileyen dış faktörler: Türkiye gayrimenkul piyasası örneği
  1. Tez No: 322192
  2. Yazar: DİDEM KÜÇÜKDOĞAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ERSAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada konut değerlerine etki eden faktörler regresyon analizi ile incelenmiştir. Çalışmada kullanılan datalar konut kredisine uygun 340 adet konut için düzenlenmiş değerleme raporlarından alınmıştır. Bu sebeple tüm konutlar, fiziksel, çevresel ve hukuksal olarak yerinde görülerek incelenmiştir ve bu inceleme çalışmada alınan sonuçların güvenilirliğini sağlamaktadır. Çalışmada çeşitli ilçelerde bulunan 340 adet konutun değerine etki eden 22 adet faktör çoklu regresyon analizine tabi tutulmuştur. Araştırmanın sonuçları, bölgenin hitap ettiği gelir grubunun, oda sayısının, balkon sayısının, manzarasının, otoparkının, kullanım alanının, yeni deprem yönetmeliğine uygun olmasının ve faiz oranlarının konut fiyatlarını etkilediğini göstermiştir. Bu sonuçlar, konut yatırım kararında, vergisel ve kamulaştırma işlemlerinde, ipotekli konut finansmanı işlemlerinde ve diğer konut değerlemesi gerektiren işlemde veri tabanı oluşturmak için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the factors affecting the real estate prices are examined by using regression analysis. The data used in the study is taken from evaluation reports for bank loans, subject to 340 houses. Therefore, all the houses are investigated physically, environmentally and legally to provide reliable results. In this study; 22 criteria affecting the value of 340 houses located in various districts, are analyzed by multiple regression method. According to findings, income level of the neighbourhood, number of rooms, number of balconies, views, parking facilities, gross usage area, suitability to new earthquake regulations and interest rates have impacts on the housing prices. The findings of study shall be considered declining investment on housing project, tax and condemnation transactions, mortgage system and all transactions which require housing valuation to form a database.