Girişimci işletmelerde işbirliği yolu ile biyüme ve bir araştırma
Entreprenuer company growth with collaboration and a research
- Tez No: 122146
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BELKIS ÖZKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ GİRİŞİMCİ İŞLETMELERDE İŞBİRLİĞİ YOLUYLA BÜYÜME VE BİR ARAŞTIRMA Hakan EMRE İşletme Ana Bilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eylül 2002 Danışman : Doç.Dr.Belkıs ÖZKARA İşletmelerin, günümüz ekonomik koşullarında ve artan rekabet koşullarında tek başlarına ayakta kalma çabalarının zaman zaman yetersiz kalması işletmeleri başka işletmelerle birleşmeye ya da yeni ittifaklar oluşturmaya yönlendirmiştir. Globalleşen dünya da firmalar da kendilerini bu yapıda yeniden düzenlemeleri gerekmektedir. Değişen ekonomik dengeler firmalara her an yeni bir fırsat yaratabileceği gibi tehdit te oluşturabilir. Bu nedenle ani kararlar alındığında bu kararlan hızla uygulayabilecek örgüt yapılarının oluşturmaları gerekmektedir. Bu çalışmada girişimci işletmelerin stratejik işbirlikleri konusunda önlerindeki alternatifleri belirleme maksadıyla araştırma yapılmış, ilk bölümde girişimci işletmeler ve onların özellikleri anlatılmış, ikinci bölümde büyüme kavramı, nedenleri, büyümenin üstünlük ve sakıncaları sorgulanmış, büyüme stratejileri incelenmiştir. Üçüncü bölüm tamamen işbirliği yoluyla büyüme stratejilerine ayrılmış bu stratejilerin uygulamasında karşılaşılan sorunlar anlatılmıştır. Son bölüm de ise Afyon Mermer Sektöründe İhracata yönelik faaliyetlerde bulunan işletmelere yönelik tutum anketi çalışması neticesinde değerlendirmeler yapılarak tez tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV MASTER THESIS ABSTRACT ENTREPRENEUR COMPANY GROWTH WITH COLLABORATION AND A RESEARCH Hakan EMRE Business Keyscience Department Afyon Kocatepe University Social Sciences Instute September 2002 Consultant : Doç.Dr.Belkıs ÖZKARA In today's economical situations and increased challenge caused companies to look for mergers with other companies to stay in their business. Companies need to reconfigure and restructure themselves in this globalizing change. Unbalanced and continuously changing economical situations can be a good opportunity, but at the same time may create threads for the companies. They need to have a strong structure to adapt to recent changes and fast decisions. This thesis, answers the question of the, alternatives for the companies to strategic collaborations. In the first chapter, entrepreneur companies and their business model is explained, in the second chapter the growth subject, causes, good and bad effects are questioned and growth strategies are inspected in detail. Third chapter is dedicated completely collaborative growth, and problems are questioned. The final chapter is dedicated to a questionnaire report project for export companies in Afyon Marble Industry. The results of the questionnaire are also discussed.