Edebiyatımızda popüler roman ve Aka Gündüz
The popular novel in our literature and Aka Gündüz
  1. Tez No: 122172
  2. Yazar: ÖZCAN AYGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP DUYMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 750
Özet
"Edebiyatımızda Popüler Roman ve Aka Gündüz adını taşıyan bu çalışmada, Türk Edebiyatının güzide simalarından Aka Gündüz'ün kitap halinde basıldığı tespit edilen yirmi üç romanı değişik yönleriyle incelemeye tabi tutulmuştur. Yazarın, popüler romancılığıyla şöhret yapmış olması göz önüne alınarak edebiyatımızda popüler romanın ana hatlarıyla bir çerçevesi çizilmiştir. Daha sonra bu çerçeve göz önünde tutularak Aka Gündüz'ün Türk Edebiyatı içerisinde ait olduğu yer tespit edilmeye çalışılmıştır. Tez, giriş'ten sonra dört bölümden oluşmaktadır. Giriş'te konu hakkında önceden yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, yazarın hayatı ve şahsiyeti incelenmiştir. İkinci bölümde, edebiyatımızda popüler romanın ortaya çıkışı ve gelişmesi anlatılmıştır. Üçüncü bölümde romanlar değişik yönleriyle ele alınmış, uygun yöntem ve metotlarla incelenmiştir. Sonuç bölümünde çalışmada elde edilen bilgi, tespit ve değerlendirmeler ışığında bir sonuci' varılmıştır, Kaynakça'da yazarın basılmış romanları ile diğer türlerdeki eserlerinin künyeleri verilmiş, faydalanılan öteki kaynaklara ait künyelerle çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, which is called“The Popular Novel in Our Literature and Aka Gündüz”, the 23 novels of Aka Gündüz, who is one of other distinguished characters of our literature, which were published as books, have been examined in various aspects. Considering the fact that the writer became famous for his being a popular novelist, a framework of the popular novel in our literature has beer- tried to be drawn. Later, with respect to this framework, the p 'ace of Aka Gündüz in the Turkish literature was tried to be made. In the introduction, a general knowledge about former studies on the subject is given. In the first section the life and the character of the writer is examined. In the second section, the outcome of the popular novel in our literature and its improvement is narrated. In the third section, the novels are studied in various ways and examined with suitable techniques and methods. In the last section, a conclusion is acquired in the light of the knowledge, fixations and evaluations that were obtained. In the bibliography, alphabetic identifications of the writer's published books and his book in other species, according to his surname is given and with the identifications that belong to other sources that were used the work is completed. Key Words Popular Novel Novelist Event Characters Time Place