Orman arazilerinin turizm yatırımlarına açılmasının hukuksal çerçevesi
The Legal framework of opening forest land to turistic investment
- Tez No: 122205
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
VIII ÖZET Dünyada gelişmiş ülkelerin ekonomilerinde önemli bir paya sahip olan turizmin ülkemiz ekonomisindeki önemi her geçen gün artmaktadır. Önceleri belirli alanlarda kullanılan ormanların bugün birçok fonksiyonu olduğu tespit edilmiş, turizmin gelişmesiyle birlikte ormanlar birer cazibe merkezleri haline gelmişlerdir. Orman arazilerinin turizm yatırımlarına tahsisinde yetkili makam, turizm bölge-alan ve merkezlerinde Turizm Bakanlığı, bunun dışında kalan alanlarda ise Orman Bakanlığıdır. Tabii olarak veya insan emeği ile yetiştirilen ormanların büyük bir kısmı devletin çok az bir kısmı ise kamu kurum ve kuruluşları ile özel kişilerin mülkiyetindedir. Mülkiyeti özel kişilere ait olsa bile diğer mallara nazaran özel bir öneme sahip olan ormanlarda, malik dilediğince hareket serbestiyetine sahip değildir. Ormanlar diğer kamu mallarına kıyasla gerek anayasa ve gerekse özel kanunlar gereğince özel bir statüye tabi olduğundan bu tür alanlarda turistik yapılaşmaya izin verilmesine ve irtifak hakkı tesisine ilişkin idari işlemlerin amacı, yani kamu yaran da hususi bir karakter arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
DC ABSTRACT Tourism, which has gained great range in developed countries economies, has started to gain importance in our countries economy. By discovering the importance of the forests, which they were used in certain cases, they have become one of the charming places. The authority is, in the places which are in city areas, are the Ministry of Tourism, and the other areas are the Ministry of Forestry. Naturally or with man work of the grown forests belong to the state, and the rest to the public associations and foundations or to persons. In case if the forests belongs to a person, they don't have a motional freedom comparing to other areas. According to the institution and specific laws, the forests have a special status and the administrative operations aim is to put it into public service.