Kırıkkale il coğrafyasındaki (XVI.-XVIII. yüzyıllarda Dinek, Keskin ve Konur kazalarında) aşiretler
Communities the towns of Kırıkkale (Dinek, Keskin and Konur in the 16th centuries)
  1. Tez No: 122204
  2. Yazar: İLHAMİ PEKGÖZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAYRAM SAKALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET XVI. yy - XVIII. yy arası Kırıkkale il bölgesini anlatan çalışmamıza 1- Kırıkkale İlinin Adı 2- Türklerden Önce Kırıkkale Yöresi 3- Türklerden Sonra Kırıkkale Yöresi olarak bir giriş yaptık. Birinci bölümde ilimizin adı hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra yöremizde çıkarılan arkeolojik buluntular ve hâlâ varlığını devam ettiren tarihi kalıntılardan yola çıkarak bölgenin ne kadar eski bir tarihî geçmişi olduğunu vurgulamaya çalıştık. Türklerden sonra Kırıkkale Yöresi bölümünde, belgelerde adı geçen Dinek, Konur ve Keskin 'i alt başlıklar halinde ele alarak devletin içinde bulunduğu askerî, ekonomik ve sosyal çöküntünün bölgeye nasıl yansıdığını Mühimme Defterlerinden alınan belgeler ışığında inceledik. 4- Osmanlı Devletinde konar-göçer topluluklar başlığı altında ise çalışmamızın açıklığa kavuşması için yöremizdeki yerleşim yerlerinin temelini oluşturan konar-göçer topluluklar hakkında kısa bilgiler verdik. Konar-göçer topluluklardan Bozuluş Aşiretini, Keskin ve havalisinde yaşayan cemaatlerin çoğunluğunun, Bozulus'a mensup olması nedeniyle ayrıca ele aldık. Bozuluş ve diğer konar-göçer topluluklar ile Kırıkkale il bölgesini oluşturan yerleşim yerleri arasında bulunabilecek sosyolojik ilgiyi araştırdık. Bölgemizde hâlâ varlıklarını devam ettiren, köyler kurmuş olan Pehlivanlı, Cerid ve Karakeçili aşiretleri ile kalabalık diğer bazı oymak ve cemaatler hakkında ayrı ayrı ve kısaca bilgiler vermeyi uygun bulduk.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT We introduce our work on Kırıkkale region between XVI and XVIII. centuries as following: 1. The name of the city 2. Kırıkkale region before Turks 3. Kırıkkale region after Turks In the first part after giving a brief information about the name of the city, we tried to emphasine on how valuable historical place is Kırıkkale; because the city has göt many arcteroligical works, many historical founding builds that still stard. We've studied on the Ottoman documents; and worked on Dinek, Konur and Keskin as subtitles in Kırıkkale region after Turks, also the social, economicall and militirary pasitions of tha time were investigated. We have given brief information about nomad communities that form the fundemental center of the city in our study. Since Most of the people in and around Keskin are belonging to Bozuluş, we have also given imporfance to the tribe Bozuluş that is a nomad commurity. And we tried to find the connection between the accomidation thet had come to this region before. We also studied on Pehlivanlı, Cerid and Karakeçili tribes that still live crowdedly in the region and build villages. II