Tahsin Nahit, hayatı-sanatı-eserleri
Tahsin Nahit, his life-art-books
- Tez No: 122225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Tahsin Nahit, Türk Edebiyatının en kısa süreli topluluğu olan Fecr-i Âti'ye mensup ve bu topluluğun yaşaması için büyük gayretler sarf eden bir sanatçıdır. Çalışmamızda kısa ömrüne rağmen bir çok eserler veren Tahsin Nahifin edebî kişiliğini ve Türk Edebiyatına olan katkılarım ortaya koymaya çalıştık. Çalışmamızın kapsamını Tahsin Nahifin 1910 yılında yayınlanan Rüh-ı Bî Kayd isimli şiir kitabı ve dergilerde kalmış şiirlerinin yanı sıra basılmış tiyatro eserlerinin incelenmesi oluşturdu. Dört bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünü şairin hayatını incelemeye ayırdık. İkinci bölümde ise öncelikle şiirleri tematik bir incelemeye tabi tuttuk ve şairin duygu dünyasını tespit etmeye çalıştık. Daha sonra şairi özgün kılan, diğer şairlerden ayıran dil ve üslûp özelliklerini ortaya koymaya gayret ettik. Yine bu bölümde şiirleri şekil yönünden inceleyip şairin Türk şiirine ne gibi yemlikler getirmeye çalıştığım tespit etmeye çalıştık.Tezimizin üçüncü bölümünde özellikle meşrutiyetten sonra yazmaya başladığı ve sayısı on biri bulan tiyatro eserlerinden basılmış olanlarım şahıs kadrosu, konu, mekan, zaman, gerilimler, dil- üslûp, oyun tekniği ve ilişkiler tablosu gibi başlıklar altında inceledik. Tahsin Nahifin tiyatroları umumiyetle hissidir ve hem teknik hem de muhteva yönünden kuvvetli değillerdir. Telif eserlerinden ziyade adaptelerinde ve diğer yazarlarla müşterek kaleme aldığı tiyatrolarında daha başarılıdır. Çalışmamızın son bölümünü ise Tahsin Nahifin Rûh-ı Bî Kayd isimli kitabı ve dönemin değişik edebî dergilerinde yayınlanmış, bu güne kadar derli toplu bir şekilde yayınlanmayan şiirlerine ayırdık. Hayatını sanata ve edebiyata vakfeden Tahsin Nahifin şiirlerinin çoğu Fecr-i Âti şiirinin özelliklerini taşır. Şiirlerinde Ahmet Haşim ve Tevfik Fikret'in tesirleri görülen Tahsin Nahit daha çok kadın, aşk ve tabiat temalarını işlemiştir. Şiirlerinde orijinal duygu ve hayallere pek fazla rastlanmayan şair, Fecr-i Âti Topluluğunda hiçbir zaman birinci derece şairler konumuna yükselememiştir. Tahsin Nahifin Türk Edebiyatındaki asıl yeri ve önemi dost ve birleştirici karakteriyle ileride Türk Edebiyatına damgasına vuracak sanatçıların yetişmesine zemin hazırlayan böyle bir topluluğun kurulması ve yaşatılmasında üstlendiği mühim rolden kaynaklanır. II
Özet (Çeviri)
Tahsin Nahit is one of member of Fecr-i Ati (dawn of the new age) which is Turkish literature's most important but the shortest longlife group. He made great effort to survive this important group.In our work, we wanted to put forword his literatural personality, his effort on Turkish literature and his contrubition to Turkish Literature despite the shortage of his life. Our work includes one of his most important poetry book; 'Rûh-ı Bi Kayd' which was printed in 1910 and his other poems which were published in various literature magazines. Beside these books and poems we also investigated his published plays. Our work is consist of four chapter. In the" first chapter we investigated his personal life; when was he born, where did he live, where did he study etc.In the second part, we looked his poems in thematic viewpoint and we wanted to find his inspration sources and discover his sentimental world. And we put forward the uniqueness of his language manner which distinguishes him from other poets. We also determined his new viewpoint on pitry and applicccation of his unique manner and viewpoint on Turkish poetry.In the third chapter of our work includes his plays especially published after Meşrutiyet (the constitutional monarchy), The Turkish Literature's beginning of freedom days. We investigated his published plays among his two theatre books in the point of people, themas, places, times, tensions, stresses, language, play techniques and relations. According to these points of view we searched thoroughly his plays. His plays are generally sensational but they are not very sucessfuLHis reconciliations are not as successful as his adaptations and his cooperative plays. The last part of our work mentions his poetry book 'Ruh-i bi Kayd' and his poems published in various literature magazines. These poems have not been gathered in a book up to now. This is also one of the importance of our work. Now, everybody can find his poems gathered in our work. Lots of his poems indicates the properties of Fecr-i Ati poems. His poems also indicates the effect of Tevfik Fikret and Ahmet Haşim clearly.He uses woman love and nature as themas generally. His poems does not includes original senses and dreams. This makes his poems weak. IllSo, he could not be one of the pioners of Fecr-i Ati. His real importance and place in Turkish Literature is his friendly and unifiying character. He found and survived Fecr-i Ati group and with helping of his character we mentioned above he helped to bring up many important poets and play writers. This is the most important service of Tahsin Nahit to Turkish Literature. IV