Temsili demokrasi temsil krizi ve governance
Respresentative democracy representation crisi and governance
- Tez No: 122233
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YEŞİM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
285 ÖZET TEMSİLİ DEMOKRASİ TEMSİL KRİZİ VE GOVERNANCE Temsili demokrasinin eleştirel bir incelemesini yapma amacı taşıyan bu çalışma, demokrasi kavramının günümüzde yüceltilip yaygınlaşmasına rağmen gerçekte bir kriz içinde olduğu ön kabulüne dayanmaktadır. Bir başka anlatımla, bu çalışma, evrensel boyutta ve çok yönlü olarak yaşanmakta olan kriz olgusunu“demokratik temsil”açısından incelemektedir. Demokrasi kavramı, uzun bir geçmişe sahip olması ve tarihin çeşitli dönemlerinde farklı anlamlar yüklenmesi nedeni ile sınırlandırılarak, yalnızca temsil boyutunda kavramsal olarak tartışılmış, tartışma daha sonra küreselleşme süreci ve governance kavramları üzerinde yoğunlaşmıştır. V Tez boyunca, temsili sistemin güçlü bir demokrasi için yeterli olmadığı, uygulamanın da gösterdiği bir gerçek olarak ortaya konmaya çalışılmıştır. Temsil mekanizması, toplumdaki güçlü kesimlerin (seçkinlerin) çıkarlarını koruyacak biçimde işlemektedir. Temsili demokrasilerin temel ilkesi olan“seçim ve temsil”açısından bakıldığında, seçimler gerçek bir seçmeye dayanmamaktadır. Temsili demokrasiyi, temsil boyutunda irdelediğimizde, ideal anlamda temsilin gerçekleşemeyeceği söylenebilir. Ancak bu yaklaşım bir bütün olarak temsil olgusunun reddedilmesini gerektirmemektedir. Temsili sistem, demokrasinin gerçekleştirilmesi için tekniklerden sadece birisi olarak kabul edildiği, sınırlılıklarının farkına varıldığı ve fetişleştirilmediği sürece demokratikleşme açısından yararlı olabilecektir. Devletin bireyi özgürleştirici ortamı yaratma sorumluluğunu yerine getirdiği, bireyin de özsel güçlerinin farkına vardığı ölçüde, temsili demokrasi içinde bulunduğu krizi aşacaktır.
Özet (Çeviri)
286 SUMMARY REPRESENTATIVE DEMOCRACY REPRESENTATION CRİSİS AND GOVERNANCE This study which aims to do the critical examination of representative democracy based on the idea that though the concept of democracy is exalted and becomes widespread, it is in a crisis. In other words this study analyzes the fact of crisis in terms of representative democracy. Having a long past different meanings are attributed to the concept of democracy in various periods of history. Because of this it is limited and discussed as conceptual in the dimension of representation. Afterwards the discussion intensifies on the period of globalization and the concept of governance. Throughout the thesis it is aimed to bring out that as the application exposes, the representative system is not enough for a powerful democracy. The mechanism of representative prosesses to protect the benefits of the powerful part of the society (elite). When it is regarded with the view of“election and representation”, the main principle of representative democracy, the elections are not based on a real selection. When we question the representative democracy in the representative dimensions, it can be stated that the ideal representation is not realised. But this approach does not require the refusal of the fact of representation as a whole. If its limitations are percieved and accepted as one of the techniques of the realization of democracy, the representative democracy may be useful unless it is turned into fetishism. The representative democracy will overcome the crisis according to the direct support of the means of democracy, no participation of the mechanism government which is to create a freedom atmosphere for the individual and the awareness of the inside powers by individual.