Temsili demokrasiyi demokratikleştirmek: Katılımcı demokrasi modeli üzerine bir incelenme
Democratizing representative democracy: A review on the participatory democracy model
  1. Tez No: 849780
  2. Yazar: MUHAMMED SEFA BOZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Demokrasi; uzun yıllar boyunca yönetimlerde farklı şekillerde uygulama alanı bulan, aynı zamanda tarih boyunca nasıl uygulanması gerektiği hakkında tartışılagelen ve hakkında sürekli yeni fikirler ortaya konulan bir kavramdır. En saf haliyle“halkın kendi kendini yönetmesi”anlamına gelen demokrasi, Antik Yunan'da uygulanan, doğrudan demokrasi modelinden günümüze miras kalan bir yönetim biçimi olarak kabul edilmektedir. Ancak Antik Yunan'dan miras kalan demokrasi modeli günümüz şartlarında uygulanamaz hale gelmiş ve yapısal değişiklere uğrayarak yerini temsili demokrasiye bırakmıştır. Modern toplumların demokratik karar alma süreçlerinin kaçınılmaz yeni formu olarak ortaya çıkan temsili demokrasi modeli bu işlevini uzun yıllar korumuştur. fakat modern dönemde meydana gelen gelişmeler, daha yeni ve daha karmaşık tartışma ve çatışmalar meydana getirmiştir. Bu noktada ortaya çıkan yeni tartışma ve çatışmalara temsili demokrasinin ilke ve kurumlarının yanıt vermede yetersiz kaldığı, karar alma süreçlerinde uygulanan temsil ilkesine olan güvenin azaldığı ileri sürülmeye başlanmıştır. Bu durum literatürde“temsili demokrasi krizi”olarak ifade edilmekte ve son zamanlarda sıklıkla gündeme gelerek tartışılmaktadır. İfade edilen bu krizin çözüm noktasında ise vatandaşların karar alma süreçlerinde daha aktif katılımın sağlanması gösterilmekte ve bunun için de katılımcı demokrasinin araç ve uygulamalarından yararlanılabileceği düşünülmektedir. Bu çalışma; teorik, nitel ve betimleyici bir çalışma olup temsili demokrasi modelinin içinde bulunduğu çıkmazları ve çözüm önerisi olarak öne sürülen katılımcı demokrasi modelinin incelenmesini kapsamaktadır. Bu bağlamda, ortaya çıkan krizlerin neden-sonuç ilişkisi içerisinde değerlendirilerek katılımcı demokrasi modelinin bu krizleri hafifletmeye yönelik uygulamaları ve çözüm önerilerinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Ortaya konulan çözüm önerileri, temsili demokrasi modelinin içinde bulunduğu krizlere önemli çözümler üretmekle birlikte hâlâ daha gelişmeye açık yönlerinin bulunduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Democracy is a notion that has found application in different ways in administrations for many years, but at the same time has been discussed about how it should be applied throughout history and new ideas have been constantly put forward about it. Democracy, which in its purest form means“self-government of the people”, is considered to be a form of governance inherited from the direct democracy model practiced in Ancient Greece to the present day. But, the model of democracy inherited from Ancient Greece has become unenforceable in today's conditions and has undergone structural changes, replacing it with representative democracy. The representative democracy model, which has emerged as an inevitable new form of democratic decision-making processes of modern societies, has preserved this function for long years. However, the developments that have occurred in the modern period have created newer, more complex discussions and conflicts. At this point, it has been suggested that the principles and institutions of representative democracy are insufficient to respond to the new debates and conflicts that have occurred, and that the confidence in the principle of representation applied in decision-making processes has decreased. In the literature, this situation is expressed to as the“representative democracy crisis”and has been frequently raised and discussed recently. At the point of solving this crisis, it is shown that citizens should participate more actively in decision-making processes, and it is thought that the tools and practices of participatory democracy can be used in this regard. This work is a theoretical, qualitative, descriptive study and inculudes the predicaments of the representative democracy model and the analysis of the participatory democracy model put forward as a solution proposal. In this context, it is aimed to present the applications and solution proposals of the participatory democracy model aimed at alleviating these crises by evaluating the emerging crises in a cause-effect relationship. In the solution proposals put forward, it is seen that although the representative democracy model provides important solutions to the crises it is in, there are still aspects that are open to further development.