Kişisel yaratım süreci içerisinde figür ve nesneden hareketle biçim, renk ve kompozisyon üzerine denemeler
A study on shape and composition originated from the figure and the object in the process of individual creation
  1. Tez No: 122242
  2. Yazar: ARZU UYSAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. AYŞE YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
79 ÖZET“Kişisel Yaratım Süreci İçerisinde Figür Ve Nesneden Hareketle Biçim, Renk Ve Kompozisyon Üzerine Denemeler”adlı tez çalışmasında,“kendini keşfetme isteği”yaratıcılık, yaratım süreci, biçim-içerik sorunu, sanatçı ve sanat yapıtı, sanatsal yaratım sürecinde Dışavurumculuk ve biçim bozma bağlamında ele alınarak, kişisel yaratım süreci üzerine değerlendirmeler yapılmaya çalışılmıştır. Ayrıca bu süreci etkileyen sanatçılara da değinilmiştir. Sanat tarihine bakıldığında, sanatçı bireyin kimlik arayışının hiç bitmeyecek bir süreç olduğu gözlenmektedir. Sanatçının bu süreç içerisinde yaşama dair gerçeklerden hareketle, kendi gerçeklerini ortaya koymaya çalıştığı bilinmektedir. Sanatçı duygu ve düşüncelerini ifade ederken çeşitli yollar izlemektedir. Amacının bu yönde gerçekleşip gerçekleşmeyeceği, sürecin ne getireceği hiç bir zaman bilinmemektedir. Bunu yalnız ürün bittiğinde anlamak mümkün olmaktadır. Sanatçının süreç içerisinde kullandığı araçlar yapıttaki düşünceyi güçlendirmektedir. Bu tez çalışmasında yöntem olarak biçim bozmaya başvurulmuştur. Kişinin kendini bu şekilde ifade edebileceği düşüncesinden hareketle çalışmalar yürütülmüştür. Biçim bozma, nesnel dünyadan yola çıkarak içsel dünyayı betimlemenin bir yolu olmuştur. Kişinin benliğinde aradığı öznel gerçeklik, yenilenme çabası ve kendini keşfetme isteği söz konusudur.
Özet (Çeviri)
80 SUMMARY In the dissertation titled“A Study on shape and Composition Originated from the Figure and the Object in the Process of Individual Creation”the individual creation is evaluated in the context of "the will of self-discovery, creativity, the process of creation, the question of shape-content, expressionism in the process of artistic creation and shape destruction. When we look through the history of art, it is observed that the process of identity search has never had an end. It has been known that in this process the artist has been trying to bring up the fact of himself from the sact of life. The artist expresses his feelings and opinions in many different ways. The fact that whether his purpose will be found out or not, and what is received from the period is never known. It is only possible to understand this question when the work is completed. The tools which the artist has used in the process are strengthened the oginion which takes place in the work. In this dissertation, the distraction of shape is applied as a tool. The study has been made from the point of self identity. The distraction of shape became a way to discribe the inner world of oneself from the point of objective world. The subjective reality he is seeking the struggle for renewal and the desire to discover his own self are prevalant in a person's inner self.