Sürdürülebilir turizm ve İçel
Sustainable tourism and İçel
- Tez No: 122246
- Danışmanlar: PROF.DR. TAYFUR ÖZŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
110 ÖZET Turizm ülkeler için ekonomik ve sosyal açıdan önem taşıyan bir sektördür. Turizmin kullandığı doğal, insan yapısı ve sosyo-kültürel kaynaklar, aynı zamanda, çevrenin en önemli etmenleridir. Turizm için, bu kaynaklar, hayati önem taşımasına rağmen; çoğu zaman bu kaynaklara özensiz yaklaşılmakta ve yıpratılmaktadır. Özellikle ekonomik kaygıların ön plana çıktığı ülkelerde ve/veya destinasyonlarda sözü edilen kötü örneklerin de artmasının temel nedeni olmaktadır. Çevre üzerinde yaşanan olumsuzlukların dünya ve gelecek kuşakların yaşamını tehdit eder hale gelmesi, çevrenin korunması ve gelecek kuşaklara sağlıklı bir halde bırakılması konusunda çalışmaların ve bir takım eylemlerin başlatılmasına neden olmuştur. Bunların en sonuncusu, sürdürülebilir kalkınma ve onun turizm sektöründeki uzantısı olan sürdürülebilir turizm olmuştur. Sürdürülebilir turizm yaklaşımının ve genel anlamda sürdürülebilirliğin başarıya ulaşabilmesi, ekonomik çıkarın çevre koşullan ile dengelenmesini gerektirir. Bu dengelemeyi sağlayabilmenin yollarından birisi kamu yönetiminin öncülüğünde, tüm toplum kesimlerinin kararlara katılımının sağlanmasıdır. Katılımcılığın sürdürülebilir turizm ve çevre adına kazanım sağlayabilmesi, çevre konusunda bilinçlenmiş bir toplumun yetiştirilmesini ön koşul haline getirmektedir. İçel, özellikle dış turizm açısından ülkenin geride kalmış bir yöresidir. Bunun en önemli nedeni, kaynaklarının zenginliği nedeniyle turizme uygun koşullar taşımasına rağmen turizm açısından Türkiye'nin öncelikli illeri arasında yer atmamasıdır. Dış turizmde bunlarIll yaşanırken İçel iç turizm ve özellikle ikinci konut yönünde yoğun bir baskı ile karşı karşıya kalmıştır. Tarsus kent çıkışından Kumkuyu'ya kadar uzanan kıyı kesimi, geriye döndürülemeyecek şekilde çevre açısından kaybedilmiş durumdadır. Kayıp sınırına yaklaşmış olan Silifke'ye kadar olan bölge ve daha el değmemişliğini genel karakter olarak koruyan ilin diğer bölgelerinin korunması için bundan sonrasına ilişkin acil eylem planlarının uygulamaya konulmasının gereği vardır.
Özet (Çeviri)
112 SUMMARY SUSTAINABLE TOURISM AND IÇEL Tourism is an important sector both economic and social aspects for countries. Natural, man-made, social and cultural resources are the main factors for tourism and environment. Unfortunately, these resources are considered important, abused and used up most of the time, although these have vital importance. This is a fundemental reason of and destinations opening the tourism without planned actions in the countries where have economical inadequacies. Increasing the negative effects on environment threaten the lives of humanbeings in today and in the future. Because of these, alternative lifestyles and development theories have become more popular among the pressure groups. Sustainable development and sustainable tourism have become of in discussion late eighties. In general, sustainable development and sustainable tourism can be achieved by balancing between economic interests and environmental conditions. This situation can be succeed by leadership of governments and public participation to decisions. Public participation can not solve all the environmental problems which improve sustainability unless majority of the people consciously involved. içel is a southern province by the Mediteranean Sea, which is, it has not been developed in foreign tourism as some other provinces like on southwest and western of113 Turkey. Fortunately, içel has many more attractive objects as natural, man-made and socio- cultural. However içel has not taken place in tourism developing projects in Turkey between eighties and nineties. Instead of development in foreign tourism, içel has met domestic tourism demand from neighbour provinces and metropolitan cities. Domestic tourism has brought some problems which are increasing number of buildings along the seaside, sea pollution and congestion etc. Important one of them is the secondary houses on the coastal side. The coast from Mersin to Kumkuyu has been worse and lost area by secondary houses. This problem also effects the other side of the coast to Silifke and highlands of this province by quasi tourism activities. This study offers some proposals into developing sustainable tourism in the province with public participation in decision making.