Bilimsel düşünüşte hermeneutiğin yeri
The Status of the hermeneutics program in scientific thought
- Tez No: 122249
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
50 ÖZET Bu çalışmada 19. Yüzyıldan itibaren bilimsel düşünüşe hakim olan pozitivist program karşısında yine aynı yüzyılın ikinci yarısından itibaren şekillenen Hermeneutik programını konumu değerlendirildi. Öncelikle 'bilim' e ilişkin bir vizyon sunması açısından bilimin genel özellikleri ve tarihsel sürecine değinildi. Doğa bilimleri- tin bilimleri ayrımı incelendi çünkü pozitivist teori ile yorumsamacı teori arasındaki fark bu ayrımla sıkı ilinti içerisindedir. Kavram olarak Hermeneutiğin ne olduğu ve tarihsel durumu genel çizgileriyle ele alındı. Yorumlayıcı teorinin bilim etkinliği içinde yol alması ya da kendi anlayışında 'bilimi' kurma çabası, bu alandaki temel temsilci figürler olarak kabul görmeleri nedeniyle; Schleiermacher, Dilthey, Heidegger ve çağdaş filozof Gadamer' in felsefeleri ışığında değerlendirilmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY In this study, the status of the Hermeneutics program farmed in the second half of the 19th century was evaluated against the positivist program, which dominated the scientific thought in the same century. Primarily, it was emphasized the general and historical stage of the science in the terms of presenting a general vision concerning science. The differentiation between natural and social sciences was examined since the diversity between these two is closely interrelated. What the Hermeneutics is and its historical status were examined in the general term Through the effort of establishing own comprehension or leading of interpretation in the scientific efficiency, this study was considered in the light of the contemporary philosophers such as Schleiermacher, Dilthey, Heidegger and Gadamer because of the reason that they are appreciated as the representatives in this field.