Kazakistan KOBİ'lerinin finansmanında tezgahüstü piyasalarının rolü
The Role of the ovet-the-counter market in financing small and medium enterpriese of Kazakistan
  1. Tez No: 122279
  2. Yazar: AKHLİDDİN ISMAİLOV
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YALÇIN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bütün dünyada KOBİ'lerin önemi, gerek topluma sağladığı istihdam ve diğer sosyal yararlarından, gerekse ekonomiye kazandırdığı dinamikten dolayı her geçen gün artmaktadır. Yeni teknolojileri üretmede ve ülkenin ihracat potansiyelini arttırmada KOBİ'lerin rolünün artması, onları bağımsızlığına yeni kavuşan Kazakistan gibi ülkeler için daha da cazibeli kılmaktadır. Kazakistan'da KOBİ'lere sağlanan destekler genellikle devlet bütçesinden yapıldığından dolayı çok yetersiz kalmaktadır. Bu konuda Kazakistan'ın dünyanın gelişmiş ülkelerinde KOBİ'lere sağlanan destek politikalarından yararlanması gerekmektedir. KOBİ'lerin karşılaştıkları sorunları içerisinde /inansal sorunlar önemli yere sahiptir. Kazakistan'daki KOBİ'lerin kısa, orta ve uzun vadeli finansal kaynakların kullanılması konusunda bilgi ve tecrübeye ihtiyacı vardır. Kazakistan'daki KOBİ'lerin henüz başvurmadıkları alanların başında sermaye piyasası kaynakları gelmektedir. KOBİ'lerin sermaye piyasasından kaynak sağlaması dünyada gittikçe yaygınlaşmaktadır. Özellikle elektronik piyasaların kurulması bu yolda atılan adımların göstergesidir. Kazakistan sermaye piyasasındaki şartların analizi sonucunda durumun KOBİ'ler için çok uygun olmadığı ortaya çıkmıştır. Bunun başlıca sebepleri arasında, Kazakistan 'da tek olan Kazakistan Menkul Değerler Borsasının şartlarının KOBİ'ler için kabul edilemez olması, sıradan yatırımcının menkul değerler piyasasında faaliyette bulunma imkanının olmaması ve şirketlerin menkul değerler ihraç etmeye istekli olmaması gelmektedir. Bununla birlikte Tezgahüstü Piyasaları 'nın yeterince tanıtılmamış olması ve devlet tarafından gerekli düzenlemelerin yapılmamış olması durumu daha da zorlaştırmaktadır. Kazakistan 'in stratejik konumu, geniş toprak ve gelecekteki potansiyelinden dolayı Kazakistan'da Tezgahüstü Piyasalarının kurulması çok büyük önem taşımaktadır. Kazakistan'da Tezgahüstü Piyasalarının kurulmasına yönelik yapılması gerekenlerin başında öncelikle altyapı çalışmaları, likiditenin arttırılması ve tanıtımın yapılması gelmektedir. 117
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The importance of small and medium enterprises (SME's) is increasing from day to day due to their benefit to the society and other social advantages as well as the dynamic they bring to economy. The fact that role of SME's in creating new technologies and improving export potential of country make them attractive for newly independent countries such as Kazakhstan. As the support meant for SME's in Kazakhstan is made from the state budget it remains insufficient. In this matter Kazakhstan should follow examples of support politics of the developed countries. Among the problems that SME's come across financial problems are of great importance. SME's in Kazakhstan need to take knowledge and experience in using short, middle and long term financial resources. For SME's in Kazakhstan the capital market is among the areas which is not used by them. Supplying resources from capital market is becoming widespread in the world. Establishing electronik markets is an indicator of the works done on this way. According to the results of analysis of conditions in the capital market of Kazakhstan it was revealed that the condition is unsuitable for SME's. Among the reasons of this situation are unacceptable requirements of Kazakhstan Stock Exchange which is only one in its field, lack of opportunity for ordinary investors to make activities in securities market and unwillingness of enterprises to issue securities. In addition to this the fact that the over the counter market is not introduced sufficiently and needed measures was not taken by the government is worsening the situation. Due to the strategical location, wide territory and future potential of Kazakhstan, establishing the over the counter market in Kazakhstan is of crucial importance. Among the measures that should be taken in order to establish the over the counter market in Kazakhstan are infrastructure works, improving liquidity and introducing. 118