Küçük ve orta ölçekli işletmelerde tutundurma faaliyetleri (Kazakistan örneği)
  1. Tez No: 186848
  2. Yazar: MADİNA ZHUMATAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EYYÜP AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Dünya'da ekonomik, sosyal, politik ve kültürel yapıları bakımından vekalkınma düzeyleri itibariyle farklılık gösteren pek çok ülke bulunmaktadır. Buülkeler incelendiğinde: istihdam, üretim ve teşebbüs sayısı bakımındanKOBİ'lerin büyük bir paya sahip oldukları görülür. KOBİ'ler bütünekonomilerin temel dinamiğini oluşturmaktadır ve önemi her geçen günartmaktadır. Ancak, KOBİ'lerin daha çok üretim faaliyetlerine ağırlık verdiklerive pazarlamayı ihmal ettikleri bir gerçektir. Oysa her gün ağırlaşan rekabetkoşulları karşısında bu işletmeler pazarlama faaliyetlerine daha çok ağırlıkvermeleri gerekmektedir.Özellikle pazarlama elemanlarından biri olan tutundurma faaliyetlerininönemi çoktur. Yoğun rekabet ortamında KOBİ'ler ek pazarlar geliştirmek,marka bağımlılığını yaratmak, tekrar satın almayı teşvik etmek, satışıarttırmak, rakiplerden farklılaşmak, yeni müşteriler kazanmak yani, hedefpazarlarında yer alan mevcut ve potansiyel müşterileriyle işletme ve işletmeürünleri hakkında bilgi vermek, bu unsurları hatırlatmak ve onları işletmeninürünlerini satın almaya ikna etmek amacıyla iletişim kurarken reklam, kişiselsatış, satış geliştirme ve halkla benimsetmeden oluşan tutundurmafaaliyetlerinden yararlanmalıdır.KOBİ'lerin rolünün artması onları bağımsızlığına yeni kavuşanKazakistan gibi ülkeler için daha da cazibeli kılmaktadır. Kazakistan'daKOBİ'lere sağlanan destekler genellikle devlet tarafından ve devletbütçesinden yapıldığından dolayı çok yetersiz kalmaktadır ve KOBİ'lerbirtakım sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bunlardan biri, çoğu ülkelerdeolduğu gibi Kazakistan'daki KOBİ'lerin daha çok üretime önem vererekpazarlamayı özellikle pazarlama karmasını oluşturan tutundurma faaliyetleriniihmal etmeleridir.Kazakistan'daki KOBİ'ler ile ulaşmak istedikleri hedef pazarlarıarasındaki mesafeler çok yakın olmamaktadır. Bir ürünün veya hizmetinüretilmesine karar verilmesinden onun üretilip, fiyatlandırılıp hedef pazarınaulaşılması ile ilgili işlemler üretilen ürünün veya hizmetin tüketicilerin ürünüveya hizmeti satın alması için yeterli değildirler. Tüketicilerin bu ürün veyahizmetten haberdar edilmesi, ilgisinin çekilmesi, alma isteği uyandırması ileilgili çalışmalarda yapılmalıdır.Bu tez çalışmasında, genel olarak KOBİ tanımı, özellikleri, avantaj vedezavantajları bununla beraber pazarlama kavramı, KOBİ'lerin pazarlamaaçısından güçlü ve zayıf yönleri açıklanmıştır. Sonrada pazarlama karmasıelamanlarından biri olan tutundurma faaliyetlerinden bahsedilmiştir. Bununardından Kazakistan'ın genel ekonomik yapısına, Kazakistan'daki KOBİ'lerindurumuna, karşılaştıkları sorunlara ve devletin KOBİ'leri desteklememekanizmasına yer verilmiştir. Kazakistan'daki KOBİ'lerin tutundurmafaaliyetlerini kullanıp kullanmadıklarını pratik olarak araştırmak amacıylaKazakistan'daki KOBİ'lerde bir anket araştırılması yapılmıştır. Araştırmasırasında KOBİ'lerde tutundurma faaliyetlerinin önemi ve KOBİ'lerinuyguladıkları tutundurma çalışmalarının neler olduğu, uygulanan bututundurma çalışmalarının tüketiciler üzerindeki etkileri ortaya konmayaçalışılmıştır. Araştırma sonucunda, tutundurma giderlerinin yüksek olması veçoğunlukla küçük işletmelerin bütçelerinin sınırlı olmasından dolayıKazakistan'da küçük işletmelere göre orta ölçekli işletmelerin daha sıktutundurma faaliyetlerini uyguladıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many countries in the world whose economic, politic andcultural rank of development differs from each other. When these countriesare analyzed we could see that much of ration of employment, productionand enterprise belongs to SME (Small and Medium size Enterprise). Alleconomic dynamics basis are formed by SME and increases day by day. Butthere is fact that SME focuses on production activity and neglects marketing.Whereas these works under competitive requirements must focus more onmarketing activity.Especially one of the marketing component effective activity takes animportant role. In intensive competitive atmosphere SME must draw benefitform improvement of additional market, making of mark dependence,promotion of selling again, increase of the selling, differ of rivals, acquirementof custom, giving information to extent and potential customs aboutproduction enterprise, to remind these components and in order to convinceto buy enterprise production and advertisement, personal sales,improvement of selling and to prepossess people with notion.Increasing of the role of SME in the countries who had just reached it?sindependence makes it prepossessing. Support from the government andbudget to SME who faces to a certain number of problems is insufficient. Asin many countries MSE in Kazakhstan who pays attention to the productionespecially to marketing effective activities are neglected.It is not so close MSE of Kazakhstan to reach the target marketingwhich they want to get. It isn?t enough to give permission to the product forproduction and to price the product for the marketing or buying service of theconsumer. Consumer must be apprised to the service, interested, awakeneddesire of eagerness to buy.In this thesis work SME?s introduction, properties, advantages anddisadvantages with it?s conception, SME?s strong and weak points areintroduced (explained). Then one of the marketing karma personnel hasmentioned. After this general economy of Kazakhstan, SME?s situation inKazakhstan, facing problems and SME mechanism of the governmentsupport. In order to research practically the use of the SME effective activitiesin Kazakhstan there has taken a poll (inquiry). During research importance ofthe SME?s effective activities and the results of the works which is carried outby SME and effects (influence) of the SME on the consumer was introducedin this thesis. As a result of the research it is observed (determined) thateffective outlay is high and in minor enterprise budget in spite of being limitedthere are many medium enterprises which apply more effective activitiesrather than the minor enterprise.