Değişim mühendisliğinin toplam kalite yönetimi ile karşılaştırılması ve Türkiye uygulamaları
Comparing reenginering with total quality management and applications in Turkey
- Tez No: 122284
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEMİR AKMUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Son zamanlarda Değişim Mühendisliği (DM) ve Toplam Kalite Yönetimi (TKY) kavramları ve bu kavramların işletmelerde uygulanmasıyla sağlanan avantajlar konusunda literatürde birçok kaynak bulunmaktadır. Bu çalışmada her iki kavram detaylı olarak açıklanmakta, birbiriyle ortak yönleri ve farklılıkları belirtilmektedir. Her iki kavramın ortaya çıkışları, gelişimleri, değerleri, uygulama alanları ve teknikleri birçok benzerlikler içermektedir. Çalışmada her iki kavramın içerdiği farlıklılıklara rağmen, birbirlerinden tamamen bağımsız olmadıkları belirtilmiştir. Bunun ötesinde Değişim Mühendisliği kavramı Toplam Kalite Yönetimi içerisinde bir alt kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Değişim Mühendisliği uygulamlarında başarılı olan işletmelerin uzun vadede Toplam Kalite Yönetimi'ni hedefleyen işletmeler olduğu tesbit edilmiştir. Değişim Mühendisliği uygulamalarındaki en zor aşamanın, uzun vadede gerçekleşen kültür değişimi olduğu belirtilmektedir. İşletmelerin rekabet ortamlarında varlıklarını sürdürmeleri için uzun vadeli Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarında belirli bir noktada Değişim Mühendisliği uygulamalarına yer vermeleri gerekmektedir. Uygulama aşamalarında Toplam Kalite kavramının temel amaç, Toplam Kalite Yönetimi'nin bu amaç doğrultusunda bir araç ve Değişim Mühendisliğinin araç kapsamında bir teknik olduğu unutulmamalıdır. Sonuç olarak Değişim Mühendisliği ve Toplam Kalite Yönetimi işletmelerin yoğun rekabet ortamında varlıklarını sürdürmeleri ve rekabetçi olmalarını sağlayan iki tamamlayıcı kavram olarak değerlendirilmelidir. 142
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Much has been written recently on the advantages of implementing Business Process Reengineering (BPR) and Total Quality Management (TQM) concepts. This study reviews the literature on TQM and BPR concepts and explores the linkages and the differences of both. The history of the developement, ideals, beliefs, values, means of implementation and techniques involved have demonstrated many similarities. It is emphasized that although the two management concepts have differences in contents, they are not mitually exclusive. More than that, BPR concept can be regarded as a subtitle in Total Quality Management efforts. The early successes in BPR were in organizations with strongly evolving long term TQM cultures. It is identified that the cultural change involved in maintaining the results of the Business Process Reengineering is the most diffucult part of the BPR process. If a company wants to exist, and remain competitive, at a given point of TQM implementation effort, continous improvement has to be stopped and replaced with reengineering. During implementation it should always be remembered that Total Quality is an objective, TQM is the means to achieve it, and the techniques used for the continuous improvement and reengineering can be regarded as important tools in the TQM technology. It is concluded that BPR and TQM must be regarded as the two primary and complementary concepts to be adopted to the production organizations to maintain existance and to have ability to compete in vigorous competitive environments. 143