Toplam kalite yönetimi ile değişim mühendisliğinin karşılaştırılması ve e-engineering'e dönüşüm
The comparison of total quality management with business process reengineering and transformation to e-engineering
  1. Tez No: 187955
  2. Yazar: HANDE ILIKKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Son yıllarda küreselleşme ile ortaya çıkan hızlı değişimlerden, işletmeler büyükoranda etkilenmekte, rekabet güçlerini kaybetmemek için değişimlere uyum sağlamakdurumunda kalmaktadırlar.Bu koşullar atında, artan oranlı ve sürekli iyileştirmeleri hedefleyen ToplamKalite Yönetimi ile süreçlerin radikal bir şekilde yeniden tasarlanmasını sağlayanDeğişim Mühendisliği, işletmelerin önünde anahtar yönetim yaklaşımları olarakdurmaktadır.Ancak, işletmeler, Toplam Kalite Yönetimi ve Değişim Mühendisliği'nin temelboyutlarını kavrayabilmiş değildirler. Dolayısıyla, hangi koşullar altında hangiyaklaşımdan faydalanmaları gerektiğini bilmemekte ve gelişmelerine imkan sağlayacakfırsatları gözden kaçırmaktadırlar.Bu noktadan yola çıkılarak yapılan çalışmada, Toplam Kalite Yönetimi veDeğişim Mühendisliği arasındaki ilişkinin açığa kavuşturulması ve bu iki yönetimyaklaşımının birlikte uygulanabilirliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, ikiyaklaşımın bütünleşmesinde e-engineering'in rolü belirlenmeye çalışılmıştır.Çalışma beş bölümde gerçekleştirilmiştir. lk iki bölümde, Toplam KaliteYönetimi ve Değişim Mühendisliği'nin temel boyutları ele alınmış, sağladıklarıavantajlar incelenmiştir.Üçüncü bölümde, Toplam Kalite Yönetimi ve Değişim Mühendisliği'ninkarşılaştırılması yapılmış, iki yaklaşımın birlikte uygulanabilirliğini sağlayan yönetimteknikleri üzerinde durulmuştur.Dördüncü bölümde, e-engineering dönüşümünün, Toplam Kalite Yönetimi veDeğişim Mühendisliği'ni bütünleştirmesi incelenmiştir. Beşinci bölümde ise, budoğrultuda yapılan bir uygulama çalışması değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, companies get affected by the fascinating changes coming outwith globalization and have to adapt themselves to these cahanges in order not to loosetheir competitiveness.Under these conditions, the key management approaches standing in front of thecompanies are Total Quality Mangement (TQM) and Business Process Reengineering(BPR). The purpose of TQM is the incremental and continuous improvements, whileradically redesigned processes are obtained by BPR .However, companies haven?t been comprehended the fundamental dimensionsof the TQM and BPR. Consequently, they haven?t known from which of themanagement approaches have to be benefited under which conditions and overlookedthe opportunities for improvement.Starting out from this point, the purpose of the study is to reveal the relationsbetween TQM and BPR, and to examine the integration of this two managementapproaches. Furthermore, the role of e-engineering in the integration of TQM and BPRis tried to be determined.The study consists of five chapters. In the first two chapters, fundamentaldimensions of TQM and BPR are dealt with and the advantages obtained by thisapproaches are mentioned.In the third chapter, the comparison of TQM and BPR is examined and themanagement technics that integrate these two approaches are dwelt on.In the fourth chapter, e-engineering transformation that integrates TQM andBPR is examined. In the fifth chapter, an application work is evaluated at this direction.