Gelişmekte olan ülkelerde tüketim kültürünün oluşmasında ulus ötesi şirketlerin pazarlama iletişimi çalışmalarının rolü üzerine bir örnek çalışma
An Example study on the rol of transnational corparations studies of marketing communication that creating the consumption culture in the developing countries
- Tez No: 122290
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İRFAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında ulus ötesi şirketlerin, pazarlama iletişimi kapsamında gerçekleştirdikleri imaj çalışmalarıyla Türkiye'de tüketim kültürünün oluşmasında oynadıkları rol incelendi. Bu amaçla, Türkiye'de tüketim kültürünün oluşması ve ulus ötesi şirketlerin tüketim kalıplarının küreselleşmesinde oynadığı rol ele alındı. Bu çalışmada, alanda yapılan bilimsel araştırma ve sürdürülen tartışmalarda, Yirmici yüzyılın ortalarından itibaren Batılı ülkelerde üretim toplumundan tüketim toplumuna geçildiği, kapitalist düşünce çerçevesinde bir tüketim kültürü oluşturulduğu, 1980'lerden itibaren de küreselleşme akımının yardımıyla tüketim kültürünün gelişmekte olan ülkelere yayıldığı görüşü ele alındı. Bu çerçevede ulus ötesi şirketlerin pazarlama iletişimi çalışmaları ele alınarak gelişmekte olan ülkelerde tüketim kültürünün yayılmasını nasıl gerçekleştirdikleri belirlenmeye çalışıldı. Gelişmiş ülkelerin tüketim kalıplarının ne ölçüde egemen duruma geldiği örnek bir ürün grubu ele alınarak saptanmaya çalışıldı. Bu örnek ürün grubu içerisinde bir ulus ötesi şirketin pazarlama iletişimi çalışmaları ele alınarak incelendi. Bu ulus ötesi şirketin gerçekleştirmiş olduğu imaj ve imaj transferi çalışmalarının nitelikleri araştırıldı. Yapılan imaj çalışmalarının gelişmiş ülke tüketim kalıplarının benimsenmesini sağlayıp sağlamadığı bir alan araştırmasıyla incelendi. Ayrıca Türkiye'deki tüketicilerin aynı özelliklere sahip ürünler arasından ulus ötesi şirketlerin markalarını yerli markalara tercih edip etmedikleri de araştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis it as examined how the transnational corporations played on influential part in creating the consumption culture in Turkey with the image studies they have accomplished in terms of marketing communication. With this aim, it was handled that how consumption culture was existed in Turkey and how the transnational corporations played an influential part in the globalization of consumption models. In this study, according to the scientific researchces and continuance arguments in this field, it was handled from the middle of the twentieth century they were transferred from production society into consumption society in western countries, a consumption culture was existed in borders of capitalist thought and than from the beginning of 1980's the consumption culture has been spread out the developing countries with the aid of globalization movements. In this frame, by handling the studies of marketing communication of the transnational corporations and it was tired to define how they achieved the spread of consumption culture in the developing countries. It was tried to determine how dominant the consumption models of the developed countries are by taking a sample product group. It was examined the studies of marketing communication of one of the transnational corporations' in this sample product group. It was searched the characteristic of the image and transferred image studies accomplished were successful or not in adopting the consumption models. In addition it was examined that if the consumers in Turkey preferred or not the brands of the transnational corporations' to the domestic brands among the brands that have the same properties.