Sosyal sorunlar çerçevesinde yaşlılar
Social problems and elderly people
  1. Tez No: 122292
  2. Yazar: HAKKI BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. GÜRHAN FİŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Dünya nüfusu giderek yaşlanmaktadır. Bu yaşlanma sonucu yaşlı nüfus gerek sayısal gerekse oransal olarak artmaktadır. 1950 yılında dünya genelinde 65 yaş ve üzeri nüfusun oranı % 5.2 iken 2000 yılında bu oran % 6,9 a yükselmiştir. Söz konusu oran ülkeden ülkeye farklılık göstermekle birlikte gelişmişlik düzeyine göre de farklılaşmaktır. Avrupa da 65 yaş ve üzeri nüfusun oranı 2000 yılında % 14,7 ye ulaşmıştır. 2000 yılında gelişmiş ülkelerde ise söz konusu oran % 14,3 seviyelerindedir. Söz konusu artış eğilimi ve sanayileşme sonucu değişen toplum yapısı nedenleriyle geçmişte karşılaştıklarımızdan daha fazla olarak yaşlı kesimin sorunlarıyla karşı karşıya kalmaktayız. Yaşlıların sorunlarını 7 başlık altında ele alabiliriz - Kalacak Yer ile İlgili Sorunlar - Yaşlıların Psikolojik Sorunları - Ekonomik Sorunları - Aile ve Arkadaş İlişkilerinden Kaynaklanan Sorunlar - Sağlık Sorunları ve Yaşlılıkta Yalnızlık Hissi - Emeklilik Yaşamına Geçiş Sorunları ve Uyum - Yaşlılığa Uyum Sorunu Tüm bu sorunların çözümünde“yaşlılar kendileri için ne yapabilirler”düşüncesini benimsemek önemlidir. Yaşlının edilgen olarak yer aldığı hiç bir çözüm gerçek anlamda yaşlı bireyi memnun etmeyecektir. Toplum olarak yaşlı kesimi bağımlı olmaya zorlar, tanımladığımız çeşitli kalıplara bu kesimde yer alan bireyleri yerleştirmeye çalışırsak sağlıksız ve mutsuz bir toplumsal kesim yaratırız. Sorunların önereceğim model“Yaşlı Yaşam Birimi”adını verdiğim modeldir.“Yaşlı Yaşam Birimi”modeli Orta yaş ve yaşlıların birlikte oluşturduğu ve yönetimini birlikte gerçekleştirdiği, üyelerinin etken bir rol oynadığı, sorunlara karşı tazmin edici değil önleyici bir yaklaşımın benimsendiği küçük birimler halinde örgütlenen ancak bölgesel ve ülke çapında da ortak faaliyet gösterebilecek şekilde organizasyonlara sahip olan bir birimdir. Bu birimin faaliyetlerini sınırlı olmamakla birlikte şu şekilde sıralayabiliriz. - Yaşlıların kendi elleriyle çeşitli sosyal aktiviteler düzenleme ve katılma imkanı yaratma, - Eğitim ve gerek toplumu gerekse yaşlıları çeşitli konularda bilinçlenmesini sağlama, - Psikolojik danışma hizmetleri, - Yaşlılara günlük çeşitli ihtiyaçların karşılamaya yönelik hizmetler verme ( Çamaşır ev temizliği vd), - Üyelere yönelik sağlık durumlarının takibini sağlayacak ve içinde periyodik muayenelerin sonuçlarının da yer aldığı“yaşlı takip çizelgelerini”düzenlemek ve dosyalamak, - Periyodik sağlık kontrollerini üyelerine sağlamak, * Sağlıklı yaşlanma konusunda üyelerini özelliklede toplumu bilinçlendirmek,. Görsel veya yazılı yayınlar yapma, - Kimsesiz veya sokak çocuklarına yönelik faaliyetler gerçekleştirme, - Üyelerinin ortaya koyacağı diğer faaliyetleri gerçekleştirmek veya gerçekleştirilmesinde yardımcı olmak Birey ve üyesi olduğu toplumun çeşitli grupları arasında karşılıklı yükümlülüklerin olması toplumsal yapı açısından sağlıklıdır. Yaşlıların sadece bağlı bulundukları gruplara yükümlülükleri değil, yapabilecekleri katkıların vazgeçilmez değerinin de olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca günümüz dünyasında sorunlar öylesine karmaşık ve ağırdır ki çözümlemede yaşlının katkısından vazgeçilmemeli ve olanaklı kılınmalıdır. Demokrasiyi oluşturan toplumsal ve bireysel örgülerden biride kamuoyu denetimidir. Nüfus içindeki payı giderek artan yaşlı kesimin arzularının dikkate alınması demokrasinin bir gereğidir.
Özet (Çeviri)
The world population is gradually growing old. However the aged population increase numerically and proportionally. in 1950 in the world 65 age and the above proportion of population was (were) %5.2 but in 2000 the proportion increased to %6.9. This proportion make a difference from one country to another beside that it make a difference between developed and undeveloped country. In 2000 in Europe the proportion of 65 age and the above increase to %14.7. In 2000 in developed country this proportion is about %14.3. This increase and industrialism changed the structure of community and that cause the oldest people have more problem we met face to face than they had We can take charge of the oldest peoples problem under 7 title - Accomodation problems - Pyschological problems - Economical problems - Relation problems between family and friend - Healty problems and loneliness sense - Passing retirement life problems and conformity - Conform to oldage problem“what can the oldest do for themselves”that is Important making this opinion own for the solution of this problem, if oldest is passive in solution.that won't completely please the oldest. If we force the oldest to depend on a sector, try to locate them in kinds of some form which we desribe we create a unhealthy and unhappy community. To solve this problem I will prefer a model which was named“Aged Life Unit ”“Aged Life Unit ”model This unit which is formed and directed together by the middle ages and the oldest, whose members have an active role, which don'tindemnify against problem besides resist them,which is organizad like small unit but have organizations can be done associate activities regional and between countries too. The activity of this unit can be arranged in a row without limited - To give chance to oldest to organize and join to the some social activities themselves - Education and help both community and oldest to become conscious - Pyscholojical information servises - Help oldest for their some kinds of daily needs (washing.cleaning house.exc.) - To pursue the memberss' healty and to put in order and file“Aged Pursuit form ”which contain result of periodic examination - To assure to members their periodic healty control - To become conscious their members and especially community about growing old healtyly - To make publication visual or written - To create some activities for without relation or street urchin - To make real other activities which is occured by their members or help them to make real To have mutual responsibility between some kinds of grups of individual and the community which he is member of is good for the social structure.It mustn't be forgotten oldest people don't only have responsibility for the grup which they are member of, besides that their helps never given up. In addition now in the world problems are so comlicatid and heavy. Therefore oldest's helps don't have to be given up and they must be possible to solve this problems. To control public opinion is one social and individual tool which form democracy.It is necessary of democracy to take care the oldest people's wishes whose proportion of population gradually increase.