Üretim kaynakları planlaması (MRP II) ve MRP II uygulama çalışması
Manufacturing resource planning (MRP II) and an MRP II application work
- Tez No: 122295
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEMİR AKMUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Günümüz ekonomik koşullarına, uluslararası rekabet ortamına ve inanılmaz bir hızla gelişen bilgisayar ile iletişim teknolojisine ayak uydurabilmek için, firmaların tüm kaynaklarım etkili ve hassas bir şekilde planlamaları ve yönetmeleri gerekir. Üretim Kaynaklan Planlaması (MRP H) sistemi, bu ihtiyaçları karşılamak ve bu değişimlere daha hızlı uyum sağlamak için geliştirilmiş,“Bilgisayar ile Bütünleşmiş Üretim”sistemlerinden biridir. Bu çalışmada, ilk olarak MRP II sisteminin temeli sayılan MRP yaklaşımı konusunda bilgi verilmiş, sonrasında MRP II'nin gelişimi, yapısı ve özellikleri ile sağladığı faydalar açıklanmıştır. Bununla birlikte, sistemin büyük bir firmadaki uygulaması incelenmiş, uygulama aşamasında karşılaşılan sorunlar aktarılmış ve sistemden tam olarak faydalanılabilmesi için ne gibi hususlara önem verilmesi gerektiği belirtilmiştir. 153
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In order to adapt to recent economical situations, international competition and incredibly fast developing computer and communication technologies, firms have to plan and manage all their sources efficiently and sensitively. Manufacturing Resource Planning (MRP II) system is one of the“Computer Integrated Manufacturing”systems which is developed to meet these needs and to adapt these changes fast. In this study, firstly the MRP approach, which is considered as the basis of MRP II system is mentioned, than the development, the structure, the characteristics and the advantages of MRP II are explained. Moreover, an implementation of the system in a large company is investigated; the problems which occured during implementation are pointed out and the points which the firms must take care in order to use the system perfectly are told. 154