Türkiye'de sulak alan yönetimi: Sorunlar ve çözüm önerileri
Management of wetlands in Turkey: Problems and suggestions
- Tez No: 122317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN ALGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Biyolojik çeşitlilik bakımında dünyanın en zengin alanlarından biri olan sulak alanlar, işlev ve değerleri bakımından önemli bir yere sahip olup birçok canlı için yaşama, barınma ve üreme ortamı sağlayan ekosistemlerdir. Ancak bu ekosistemler, günümüzde yoğun nüfus artışı, kentleşme, sanayileşme gibi nedenlerle bozulmakta ve yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunmaktadırlar. Tüm bu sorunların çözümü için ulusal/uluslararası boyutta çalışmalar başlatılmıştır. Türkiye, 1975 yılında kabul edilen "Özellikle Su Kuşları Yaşama Ortamı Olarak Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar Hakkında Sözleşmeye (Ramsar Sözleşmesi), 1994 yılında taraf olarak Sözleşme hükümleri gereğince sulak alanlarım korumayı ve geliştirmeyi taahhüt etmiştir. Ramsar Sözleşmesi kapsamında Türkiye'de 9 tanesi Ramsar Alanı olan 71 adet uluslararası öneme sahip sulak alan bulunmaktadır. Sulak alanların korunmasına ve geliştirilmesine ilişkin bu Sözleşmenin yanısıra Türkiye'de tüzel ve kurumsal düzenlemeler de yapılmıştır. Bu düzenlemelerin bir kısmı sıtma hastalığının yaygın olduğu 1950'li yıllarda sulak alanların kurutulmasına yönelik; bir kısmı da 1980'li yıllardan sonra gelişen çevre bilinci ile çevrenin korunmasına yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Türkiye'de özellikle sulak alanlara ilişkin yapılan ilk tüzel düzenleme olan Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği, 2002 yılında yürürlüğe girmiştir. Türk mevzuatında yer alan başta anayasa olmak üzere kanun, yönetmelik, genelge ve tebliğlerde sulak alanları doğrudan ya da dolaylı ilgilendiren birçok bu düzenleme olmasına rağmen sözkonusu alanlar halen tehdit altında bulunmaktadır. 123Bu çalışmada mevcut düzenlemeler irdelenerek, sözkonusu sorunların giderilebilmesi için politik, kurumsal, tüzel ve teknik açıdan çözüm önerileri geliştirilmiştir. 124
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The richest area of the world at the point of the biological species is wetlands where is very important for flora and fauna because of their life, shelter and breed. On the other hand, these areas are so remarkable from the its operations and values of view. However, nowadays, wetlands are destroyed and even are faced with the dangerous of the annihilate due to the fact that some reasons such as dense increase in the population, urbanisation and industrialisation. The studies at the national/international level have been started for solving of the all problems. Then, in 1994 Turkey sided as partial and accepted The Ramsar Convention which is named of“Convention of Wetlands Where Own International Importance as Life Environment of the Waterfowls Especially”accepted in 1975. And Turkey had undertaken improving and saving the wetland areas because of the Convention rules. There are totally 71 water areas where have international importance include 9 Ramsar Areas in Turkey at the content of the Convention of Ramsar. The legal society arrangements have been made in Turkey at the side of this agreement concerning the saving and the improving of the wetlands. The first arrangement concerning especially water areas in Turkey named 'Regulation for Protection of Wetlands' has been launched in 2002. Although a lot of direct and indirect arrangements concerning wetlands are available in the rule, circular, regulation and communication in Turkish Laws, aforementioned areas are still under threat. The solving suggestions from the political, society, legal and technical point of the view have been improved for removing of the current problems by evaluating exist arrangement in this study. 125