İslam, İslam devletleri ve Yugoslavya Federasyonu'nun dağılma süreci
Islam, Islamic states and the disintegration of Yugoslavia Federation
- Tez No: 122329
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLHAN UZGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Bu çalışma ile, üzerinde çok durulan bir konu olan Yugoslavya Federasyonu ve dağılma sürecine farklı bir açıdan yaklaşılmaya çalışılmış ve konu İslam dini temelinde incelenmiştir. Konunun daha iyi ve düzenli bir şekilde ele alınabilmesini sağlamak amacıyla da Federasyon içerisindeki Müslüman unsurlardan kendi özel konumlan, bünyesinde barındırdıkları yoğun Müslüman nüfus ve konuyu değerlendirmede sağladıkları kolaylıklar dolayısıyla Bosna Hersek ve Kosova bölgeleri esas alınmıştır. Çalışma içerisinde İslam'ın temel alınması klasik anlamda sadece bölge tarihi içerisinde İslam'ın gelişimi ve halklar üzerindeki etkileri yada milliyetçiliklerde İslam'ın yeri ve önemi düzeylerinde olmamıştır. Konunun bütünlüğü içerisinde daha iyi bir değerlendirme yapılabilmesini sağlamak amacıyla bu kavramlar üzerinde de durulmuş, farklı olarak ise olayların gidişi çerçevesinde İslam ele alınmıştır. Bu bağlamda İslam Devletlerinin gelişmeler üzerindeki etkileri değerlendirilmiş, temel olarak bölgede yaşanan gelişmelerde İslam Devletlerinin, birbirleri arasında ve diğer devletlerle yaşadıkları sorunların da etkisiyle, bağımsız hareket edemedikleri ve resmi düzeyde etkin rol oynamış sayılamayacakları sonucuna varılmıştır. Bununla beraber ABD'nin bölgede yürüttüğü politikanın da etkisiyle Bosna Hersek'te yaşanan olayların ardından bölgeye girme şansı elde eden mücahit gruplar aracılığıyla bazı İslam Devletlerinin ve İslami grupların önce Bosna Hersek, daha sonra ise Kosova' da yoğun bir şekilde faaliyette bulundukları görülmüştür. Bu 174şekilde bölgeye giren bu gruplar çalışmada resmi düzeydeki temasların aksine bölgede bir dönem için siyasi açıdan olmasa bile askeri açıdan etkinliği kabul edilmiş bir güç olarak ele alınmıştır. Bu etkinlik çalışma içerisinde grupların kurdukları bağlantılar, bölgede ve Avrupa içerisinde meydana gelen bir takım eylemlerin bölge ile olan bağlantıları gibi konularda sunulan kimi örneklerle de desteklenmeye çalışılmıştır. Bu şekilde çalışma, Yugoslavya Federasyonunun dağılma sürecinde îslam ve İslam Devletlerinin etkileri konusunda, milliyetçiliklerin doğuşu ve gelişimi içerisinde İslamın etkili olduğu, îslam Devletlerinin bu süreç içerisinde resmi düzeylerde yürütülen faaliyetlerde etkin ve olaylara yön vermekten uzak bir yapıya sahip olduğu, bununla birlikte bir kısmı sözü edilen îslam Devletleri ile de bağlantılı olan ve bu devletler tarafından da desteklenen îslami grupların bu dönemde koşulların sunduğu olanaklar çerçevesinde bölgede etkin bir şekilde yer aldıkları görüşüyle sona ermiştir. 175
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to examine the disintegration of Yugoslavia Federation on the basis of Islam. Because of their specific situation, majority of the Muslim population and the opportunity to examine the subject matter easier, Bosnia Herzegovina and Kosovo regions were consider as a main subject of interest. While Islam was taken as the basis of the study; not only in the traditional sense, but the development of Islam within the regions, the effects of Islam on the population and the significance with which it pertains to nationalities. In order to formulate a better evaluation within the completeness of the subject, these concepts were also mention, but differently within the progression of events, Islam was the considering factor. Within this framework, the effects of Islamic countries on this issue was evaluated and it was concluded; with the contribution of problems contained by each other and the other national states could not act independently. Therefore, Islamic nations were not considered to have a sufficient role at the diplomatic level. However, with the effects of the policies implemented by the United States government (following the events occurring in Bosnia-Herzegovina by the Mujahideen groups which the opportunity to enter the region), observation were made that some Islamic nations and groups had intense activities first in Bosnia- Herzegovina and later in Kosovo. Although the Islamic nations' policies were not considered to be efficient, those Islamic groups were accepted as a power not on the political, but the military basis for a limited period of time. This efficiency was supported by the relationships of other activities within the region and other location within Europe and among these groups. This study ended concluding that Islam was 176active in the growth and development of nations at the region; Islamic countries were far away from being active and instructional within this period at the diplomatic level, but Islamic groups having relationships with and supported by some of Islamic countries were actively present in the region within the possibilities imposed by these conditions. 177