Aydın üzerine bir değerlendirme
An Evaluation on intellectual
  1. Tez No: 122350
  2. Yazar: ŞERİF TOKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın iki temel amacı vardır. İlki, aydın kavramının kazandığı anlamları ve aydının yüklendiği misyonları tarihsel bir bakış açısı ile ortaya koymaktır. Konuya açıklık getirmek açısından, aydınları sabit misyonların taşıyıcı olarak değil de belirli bir doğum yeri ve nedeni olan sosyal bir grup olarak ele almak en uygun yaklaşımdır. Gördük ki, Batı'da Aydınlanma Çağı ile ortaya çıkan eleştirel ve laik düşüncenin sahibi aydın grupları, zamanla işçi sınıfının teorisyeni ve lideri, ulus bilincinin mimarı ve kamunun vicdanı gibi misyonları sahiplenerek günümüze kadar gelmiştir. ikincisi ise, evrensel aydının sonunu ilan eden postmodernist siyaset teorisine ve evrensel aydının yerine ileri sürülen spesifik/yorumcu aydın figürüne eleştirel yaklaşıp, evrensel aydının hala geçerli bir figür olduğunu göstermektir. Temsilin reddi ve evrensel değerlerin geçersizliğinden hareketle getirilen epistemolojik eleştiriye, evrensel aydın figürünün normatif yönünden hareketle ve evrensel değerlere sahip çıkılarak karşılık verilmektedir. Ayrıca, Türk aydını, ortaya çıktığı tarihsel ve toplumsal koşullar içinde ve genel özellikleri belirlenerek, evrensel aydın figürü ile karşılaştırılmaktadır. Türk aydının devletten özerk bir grup kimliği kazanamaması ve kültürel alanda sürekliliğin sağlanamaması nedeniyle, Türkiye'de, evrensel aydın figürü açısından kısır bir ortam bulunmaktadır. 152
Özet (Çeviri)
There are two aims of this study. One of them is to introduce the gained meaning of the concept of intellectual and the claimed missions of intellectuals through the historical viewpoint. Intellectuals are best understood as an emergent category rather than the fixed. It is understood that universal intellectual is emerged in the Age of Enlightenment as a social group having critical and secular reason. This figure has gained new meanings as a leader and theorist of classes, a builder of the collective identities of nations and a conscience of the public. The other is to show that the figure of universal intellectual is valid at present in spite of the fact that postmodernist politics declare the end of this figure and try to replace the figure of specific/interpreter intellectual instead of it. Epistemological criticism based on the refusal of representation and universal values is responded by normative aspect of the universal intellectual and validity of universal values. In addition, Turkish intellectuals are compared with the figure of the universal intellectual by determining the general characteristics of them within the historical and social conditions. There is unproductive condition in Turkey in respect of the figure of universal intellectual since Turkish intellectuals have not became the autonomous group from the state and a continuity in the cultural field is not provided. 153