Kopenhag Okulu ve realist güvenlik çalışmalarında aktör, tehdit ve politika: Avrupa güvenliği üzerine bir değerlendirme
Actor, threat and policy in Copenhagen School and realist security studies: A comparative assessement on European security
- Tez No: 227999
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Kopenhag Okulu ve Realist Güvenlik Çalışmaları'nda Aktör, Tehdit ve Politika: Avrupa Güvenliği Üzerine bir Değerlendirme, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Mustafa Aydın, 310 s.Bu çalışmada Güvenlik Çalışmaları çatısı altında yer alan iki yaklaşım güvenliğin ana unsurları temelinde ve Avrupa örneğinde karşılaştırılmaktadır. Tez, 1980'lerde günümüzdeki diğer güvenlik yaklaşımları gibi realist güvenlik anlayışına tepki olarak doğan Kopenhag Okulu'nun farklılaşmaya çalıştığı bu yaklaşımdan aslında fazla uzaklaşamadığı argümanı üzerine kurulmuştur. Realist Güvenlik Çalışmalarını yeknesak bir okul olarak değerlendirmeyen bu çalışmada, Kopenhag Okulu'nun kimi zaman realist anlayışın ortak paydasıyla, kimi zaman yapısal, kimi zaman da neoklasik realistlerle yolunun kesiştiği savı ileri sürülmektedir.Güvenlik aktörleri bağlamında, Kopenhag Okulu ve Realist Güvenlik Çalışmaları'nın devlete güvenlik alanında atfettikleri rol itibarıyla ortak bir paydada birleştikleri iddia edilmektedir. Güvenlik tehditleri bakımından, güvenlikleştirme teorisi ile realist geleneğin geneline aykırı olup, neoklasik realistlere yakın duran Kopenhag Okulu'nun bölgesel güvenlik kompleksi teorisi ve bölgesel analizlerde yapısal realistlerle benzer yöntemlere başvurduğu belirtilmektedir. Bir başka deyişle, Okulun teoride güvenlikleştirme yaklaşımında kullandığı subjektivist metodoloji ile neoklasiklerle, pratikte de bölgesel analizlerde başvurulan objektivist metodoloji ile yapısal realistlerle benzeştiği vurgulanmaktadır. Güvenlik politikaları bağlamında ise Kopenhag Okulu'nun diğer güvenlik unsurlarına kıyasla realist güvenlik anlayışından sınırlı düzeyde öğe devraldığı belirtilmekte, buna karşılık neoklasik realistler ile Kopenhag Okulu'nun güvenlik önlemlerinin gerektirdiği fedakarlıklara halkın katlanması/onay vermesine dair önermeleri noktasında benzeştiği ifade edilmektedir. Bu çalışma tüm bu bulguları Soğuk Savaş öncesi, sırası ve sonrası dönemlerde Avrupa coğrafyasında test ederek, Kopenhag Okulu'nun Realist Güvenlik Çalışmaları ile aktör, tehdit ve politikalar temelinde benzeştiği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
Actor, Threat and Policy in Copenhagen School and Realist Security Studies: A Comparative Assessment on European Security, PhD Thesis, Supervisor: Prof. Mustafa Aydın, 310 p.This thesis compares the security approach of the Copenhagen School (CS) with the assumptions of Realist Security Studies (RSS) with a particular focus on actors, threats and responses to those threats and in relation to the security dynamics of Europe. It is built upon the assumption that while the CS has emerged as an alternative to realist visions of security, it accommodates realist elements. By taking the diversified character of RSS into account, this study argues that the CS shares some assumptions with common sense realism, and some other with structural or neoclassical realists.In this context, this thesis contends that both schools converge in their perceptions of the roles of states as the actors of security. In terms of threats, the School?s multi-sectoral approach to security accommodates a wider agenda. However, this thesis claims that the securitization approach of CS is closer to neoclassicals with its inter-subjective methodology, whereas the regional perspective of the School has an objectivist label similar to structurals. Finally, the School and neoclassical realists converge in their standpoints of responses to threats with a particular focus on the necessity of public consent to security measures. All in all, after testing those hypotheses within the European geography, this thesis argues that both schools merge in their comprehension of actors, threats and policies up to a certain level.