Kentsel yaşam kalitesinin iyileştirilmesinde yavaş kent (Cittaslow) uygulamalarının etkisi üzerine bir analiz: Aydın/Yenipazar örneği
An analysis of the effect of slow city practices on the improvement of urban quality of life: Aydın/Yenipazar case
  1. Tez No: 619005
  2. Yazar: DUYGU AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN BIÇKI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu çalışmada“yavaş kent”ve“kentsel yaşam kalitesi”kavramları birbiri ile ilişkili olarak ele alınmış; yavaş kent ve kentsel yaşam kalitesine ilişkin literatür taramasının yanı sıra anket ve görüşmelerden oluşan alan araştırması ile konu hakkında uygulamalı olarak veriler elde edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın temel amacı, yavaş kent olmanın kentsel yaşam kalitesi üzerindeki algılanan etkisini sübjektif yönüyle ortaya koymaktır. Literatürde kentsel yaşam kalitesinin yalnızca yaşanılan çevrenin objektif koşulları tarafından değil, bundan daha fazla yaşayanlar tarafından nasıl algılandığı ile belirlendiği görüşü hakimdir. Son yıllarda Türkiye'de yavaş kentlere ilişkin çalışmaların çoğunun Seferihisar'ı örnek olarak seçtiği görülmektedir. Bu çalışmada alan araştırmasına konu olarak seçilen yer, Türkiye'den Seferihisar'ın ardından 2011 yılında Uluslararası Yavaş Kentler Birliği'ne üye olan Yenipazar'dır. Yenipazar'da çeşitli kurumların yöneticileri ile yapılan görüşmelerin ardından halkın yavaş kent olduktan sonra kentsel yaşam kalitesi algılarının ne yönde değiştiğini ölçmek amacıyla Yenipazar ilçe merkezinde ikamet edenlerle anket çalışması uygulanmıştır. Kentsel yaşam kalitesi algısı“Ekonomik Kentsel Yaşam Kalitesine Yönelik Değerlendirmeler/Algılamalar”,“Fiziksel/Mekansal Kentsel Yaşam Kalitesine Yönelik Değerlendirmeler/Algılamalar”,“Çevresel Kentsel Yaşam Kalitesine Yönelik Değerlendirmeler/Algılamalar”,“Sosyal Kentsel Yaşam Kalitesine Yönelik Değerlendirmeler/Algılamalar”ve“Kültürel Kentsel Yaşam Kalitesine Yönelik Değerlendirmeler/Algılamalar”olmak üzere 5 bileşenli (faktörlü) bir yapı ile ölçülmüştür. Çalışma sonucunda, Yenipazar'da yavaş kent unvanının sürdürülebilir olamamasının nedenleri, yerel yöneticinin değişmesi ve halkın yavaş kent olmakla ilgili bilgi ve bilinç sahibi olmaması şeklinde tespit edilmiştir. Ayrıca yavaş kent ile ilişkili olarak kentsel yaşam kalitesi algısını olumlu ve olumsuz yönde etkileyen faktörler tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study“slow city”and“urban quality of life”concepts are approached interrelatedly; besides literature review related to slow city and urban quality of life, datas are studied to obtain practically about the subject with area study that comprised of surveys and interviews. The main purpose of the study is to reveal the perceived effect of being a slow city on the quality of urban life in a subjective way. It is an accepted view in the literature that the quality of urban life is determined not only by the objective conditions of the living environment but by how people perceive it. A vast majortiy of studies relating to cittaslow in Turkey in recent years it has been chosen as an example of Seferihisar. In this study the place that has been chosen as subject of area study is Yenipazar that has been affiliated to International Cittaslow Union in the year of 2011 after Seferihisar. After interviews with the executives of various institutions in Yenipazar a survey study has been practised with residents that reside in Yenipazar county town to measure how urban perceptions of quality of life change after becoming slow city. Urban quality of life perception is measured with five component (factor) structure as“Evaluations/Perceptions Towards the Quality of Economic Urban Life”,“Evaluations/Perceptions Towards Physical/Spatial Urban Life Quality”,“Evaluations/Perceptions Towards Environmental Urban Life Quality”,“Evaluations/Perceptions Towards Social Urban Life Quality”and“Cultural Urban Life Quality Assessments/Perceptions for Quality ”. At the end of the study, the reasons why the slow city title is not sustainable in Yenipazar are determined as the change of the local management and the fact that the residents do not have the knowledge and consciousness about being a slow city. In addition, it has been tried to determine the factors affecting the perception of urban life quality in positive or negative ways in relation to the slow city