İngiltere'de sanayi devrimi ve işçileşme süreci
Industrial revulation and labourazation period in England
  1. Tez No: 122352
  2. Yazar: BİRDAL GÖKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYRİYE ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET İngiltere'de 18.yy.'ın son çeyreğinde başlayan ve yaklaşık bir asır süren dönem,“Sanayi Devrimi”olarak adlandırılır. Sanayi Devrimi; insanoğlunun üretim faaliyetini sıçratarak doğaya hakim olma sürecini hızlandırdığı gibi, yeni toplumsal formların ortaya çıkışım da beraberinde getirdi. Bu yönüyle İngiliz Sanayi Devrimi; İngiltere'nin toplumsal yapışım değiştirmesinin ötesinde, tüm dünyanın modernleşmesinin zeminini hazırladı. Şüphesiz, Sanayi Devrimi'nin teknolojik boyutu öncelikle göze çarpmaktadır. Ancak, gerek“Sanayi Devrimi”olgusunun kendisi, gerekse de oluşumunun nedenleri ya da sonuçlan yalnızca teknolojik boyutla açıklanamaz: İktisadi süreçler, toplumsal grupların faaliyetleri, devlet, uluslararası ilişkiler ve daha bir dizi öğe Sanayi Devrimi'nin irdelenmesinde temel dinamikler olarak öne çıkabilmektedir. Sanayi Devrimi'nin (ve çoğu zaman Sanayi Devrimi'nden ayrışmaz bir süreç olarak düşünülen kapitalizmin) oluş dinamiklerinin açığa çıkartılması için yapılan tartışmalarda, iki temel yaklaşım kendini göstermektedir. Birinci yaklaşım, ticaretin (özellikle deniz-aşırı ticaretin) gelişimine bağlı olarak İngiliz toplumunun dönüşümünü açıklamaya çalışırken; ikinci yaklaşım, İngiliz toplumunun geçirdiği içsel süreçlere ağırlık vermektedir Bu iki ana yaklaşım; Sanayi Devrimi'nin oluşum sürecini 11. yy. 'a kadar götürebilmekte ve konuyu daha çok iktisadi kategoriler temelinde ele almaktadır. Öte yandan, konunun sadece teknoloji ve iktisat temelinde 125tartışılmasına itiraz eden ve devlet, siyaset gibi diğer toplumsal öğelerin devre dışı bırakılmasının, tartışmayı kısırlaştıracağını öne süren görüşler de mevcuttur. Sanayi Devrimi'nin mesafe kat etmesiyle; kentleşme, işçileşme, işçi sınıfı hareketleri gibi modern çağa özgü olgular ortaya çıkmış ve bu olgular önemli tartışma başlıkları haline gelmiştir. İngiltere bu dönemde ticaret ve üretim darılarında diğer ülkelere açık ara bir üstünlük sağlamış ve“Dünyanın Atölyesi”unvanım kazanmıştır. Söz konusu üstünlük doğal olarak İngiltere'yi zenginleştirmiş, ancak kitlelerin refah düzeyinde bir düşüş de yaşanmıştır. Bu dönemde de kitleler; bu yandan yüzyıllardır sürdüre geldikleri alışkanlıklarım ve yaşam biçimlerini terk etmek zorunda kalmışlar, diğer yandan büyük bir sefalet içine düşmüşlerdir. Bu durum, yeni bir topluma geçişin aşrılıklarının bir sonucu olmakla birlikte; tek basma böylesi bir yaklaşım açıklayıcı gözükmemektedir: Yeni toplumun kâr odaklı iktisadi mantığı, işçilerin bilinçlilik ve örgütlülük düzeyi, devlet ve daha birçok unsur yaşanan sürecin inşasında belirleyici olabilmiştir. 126
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Britain, the period which began at the last quarter of the 18th century and had continued nearly a century is called“Industrial Revulation”. Industrial Revulation caused to make up the new social form while it accelerated the human to have the production activity leapt and to master nature. Thus, while having the social structure of Britain changed, it prepared the ground for the modernization of all the World. Of course, its technological dimension draws the attention. But, neither the phenomenon of the Industrial Revulation itself, nor the reasons or the results of its happening can't be explained with only its technological dimension. Economical processes, activities of social groups, state, international relations and many other elements become the most important main dynamics of the studying of the Industurial Revulation. There are two main approaches distinguished on the discussions made in order to reveal the happening dynamics of the Industrial Revulation (and the capitalism which is mostly considered an inseperable part of the Industrial Revulation). While the first approach tries to explain that the transformation of the British society is depended on the development of the trade, especially over-ocean trade; the second approach focuses on the internal factors of the British society. According to these two main approches, the origins of the Industrial Revulation is dated back to the ll'th century and they handle the subject on the ground of the 127economical category. On the other hand, there are some other approaches that object to ground the argument just on the economic and technology and that suggest the argument will be infertiled if the subjects such as state and policy are counted out. With the proceeding of the Industrial Revulation, some phenomenons such as urbanization, proletariation and working class movements which belong to modern age appeared and these became very important discussion topics. Britain, in this period, prevailed on the trade and production areas over the other countries and it gained the name of“The Workshop of the World”. Thus, mentioned superiority made the Britain rich however, living standarts of the masses decreased. During this period, not only did the masses have to leave their life style and habits lasted for centuries but they also fell in misery. This is one of the extrems of the transition of a new society, but this approach can't explain the fact alone. Because the mentality of the new society that focused on profit, the level of the cousciousness and being organized of the working class, political movements, state and many other factors influenced strongly the construction of the period. 128