Osmanlı İmparatorluğu'nda şehzadelik kurumu (Klasik Dönem)
The Functional instutition of shahzade in the Ottoman Empire (Classical Age)
- Tez No: 122367
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
ÖZET Eroğlu, Haldun, Osmanlı İmparatorluğunda Şehzadelik Kurumu (Klasik Dönem), Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Yavuz Ercan, 288s. Osmanlı Devleti'nde hükümdarların oğullarının hayatları ve devlet yönetimi içerisindeki görev ve yetkilerinin incelendiği bu çalışmada öncelikle Osmanlı öncesi Türk Devletlerindeki devlet anlayışı ve veraset geleneğinin nasıl olduğu incelendi. Osmanlı hakimiyet anlayışı ve veraset geleneğinin olup olmadığı konusu ele alınarak Osmanlı Dönemindeki hakimiyet anlayışı ve veraset geleneği ele alındı. Ayrıca Osmanlı şehzadelerinin doğumlarından tahta çıkışlarına kadar geçen süredeki sosyal, kültürel ve ekonomik durumları değerlendirildi. Bu yapılırken şehzadelerin sünnet ve evlilik düğünleri ile eğitim ve ekonomik durumları incelendi. Devletin kuruluş aşamasından itibaren Osmanlı şehzadelerinin belirli sancaklara gönderilmeleri ve bunun gerekçelerinin neler olduğu açıklandı. Ayrıca bir sancağın Şehzade Sancak olabilme şartlarının neler olduğu belirlendi. Bunların yanısıra şehzadelerin sancaklara tayin olmalarından sonra, görev yerlerine gidişleri sırasında uygulanan prosedürün neler olduğu saptandı. Sancakbeyi olarak ülkenin belirli bölgelerine gönderilen şehzadelerin bulundukları sancaklardaki yönetim işleri ile ilgili olarak kurulan ve İstanbul'daki Divân-ı Humâyun'un küçük bir modeli olan Şehzade Divanları ele alındı. Daha sonra Sancakbeyi şehzadenin gönderildikleri sancaklarda ne gibi görev ve yetkilere sahip olduğu, bu görevleri yerine getirirken merkez-taşra ilişkilerinin ne düzeyde olduğu ortaya konuldu. Son olarak Osmanlı Devletindeki hanedan üyelerinin öldürülmeleri ele alınarak, bunun sosyal, siyasal ve psikolojik sebeplerinin neler olduğu değerlendirildi. Ayrıca öldürülen şehzadelerin cenaze törenleri ve türbeleri ile ilgili bilgiler verildi. Çalışmada yer alan istatistiksel bilgiler, ilgili yerlerde, tablo ve grafiklere dökülerek daha net bir biçimde göz önüne serilmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Eroğlu, Haldun, The Functional Instutition of Şehzade in the Ottoman Empire, PhD dissertation, Advisor: Prof. Dr. Yavuz Ercan, 288p. This work, which studied the lives, public duties and authorities of the sons of the sultans of the Ottoman State, studied the understanding of state and tradition of inheritance in the pre-Ottoman Turkish states as a beginning. Then it studied the Ottoman understanding of governance and inheritance tradition. Moreover social, cultural and economic conditions of Ottoman prince(Sehzade)s from their birth to crow ning was evaluated. While doing so, circumcision and wedding ceremonies as well as education and economic conditions of the princes were taken into consideration. Starting from the establishment of the state, assignment of Ottoman princes to certain provincial subdivisions (Sancak) and their reasons were explained. Also the conditions for a provincial subdivision to become a Provincial Subdivision for a Prince (Şehzade Sancak) were found out. Aside from this, the procedural roles to be implemented following the assignment of the princes to provincial subdivisions were studied. The Chancery of Prince (Şehzade Divani), that were created for the princes to conduct the administrative affairs in their relevant provincial subdivisions and that were a smaller model of the Imperial Chancery of State (Divan-I Hümayun) in Istanbul, were studied. Then the duties and authorities of the princes who were assigned to rule the provincial subdivision and the relationship between the administrative center and rural parts were found out. As the last part, the killing of the dynasty members of the Ottoman State and its social, political and psychological reasons were assessed. Also information was given on the funeral ceremonies for the killed princes and their tombs were given. The statistical figures were converted into charts and graphics in relevant sections so that they could be visualized better.