Anadili yeterliliğinin yabancı bir dili öğrenmeye etkisi
  1. Tez No: 122368
  2. Yazar: MÜJGAN BAYKAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CAHİT KAVCAR, PROF.DR. İCLAL ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu araştırma iki temel varsayımdan yola çıkılarak yürütülmüştür. Bu varsayımlar şunlardır: 1- Anadilini iyi kavramış olmak, yabancı bir dili öğrenmeyi kolaylaştırır. 2- Yabancı bir dili öğrenmede cinsiyetin de önemli bir rolü vardır. Bu varsayımların doğruluğunun kanıtlanması için bir yandan daha önce yapılan bilimsel araştırmalardan yararlanılarak bu varsayımların kuramsal bir temele oturtulması, diğer yandan çalışma grubu ile yapılacak uygulamadan elde edilen bulgularla aynı varsayımların desteklenmesi gerekliliğine inanılmıştır. Dilbilim ve psikodilbilim alanlarında bugüne dek yapılan araştırmalar, anadili(birinci dil) ediniminin en önemli dil edinimi olduğunu ve daha sonraki dil edinimleri üzerinde anlamlı bir etkide bulunabileceğini göstermektedir. Chomsky'nin Üretken Dilbilgisi kuramındaki“dilbilgisinin evrenselliği”varsayımı ve aynı kurama dayalı olarak geliştirilen“Özdeşlik Varsayımı”, yeryüzündeki tüm dillerin ortak ilke ve kurallılıklar içerdiği, her dilin yüzey yapısında biçimsel farklılıklar görülse de derin yapıya inildiğinde tüm dillerin benzer olduğu görüşüne dayanmaktadır. Yine aynı araştırmalar, bir dilin yapısının iyi kavranmasının, başka bir dilin yapısının ve bu yapının işleyişinin de iyi kavranmasını sağlayabileceğini göstermektedir. İlk öğrenilen dil anadili olduğuna göre, anadilini iyi kavramış olanların ikinci bir dili, yani yabancı bir dili de daha kolay ve daha kısa sürede öğrenebilecekleri söylenebilir. 92Çalışma grubu ile yapılan uygulamadan elde edilen bulgular da bu araştırmanın iki varsayımını destekler niteliktedir: Anadilinde başarılı olan katılımcıların, anadilinde başarılı olmayan ya da göreli olarak daha az başarılı olan katılımcılara oranla yabancı dilde daha başarılı oldukları belirlenmiştir. Ayrıca cinsiyetin de ikinci bir dili öğrenmeyi etkileyen bir etmen olduğu araştırma bulgularıyla doğrulanmıştır. Kızların, yabancı bir dili öğrenme konusunda erkeklerden daha başarılı oldukları görülmektedir. Bu araştırmadan elde edilen sonuçların yeni araştırmalarla desteklenmesinin, anadili eğitimi öncelikli olmak üzere genel olarak dil eğitimi sorununun çözümüne önemi yadsınamayacak katkılar sağlayacağına inanılmaktadır. 93
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has been executed according to two basic assumptions. These assumptions are: 1. Understanding the native tongue assists learning a foreign language. 2. The sex plays an important role in learning a foreign language. In order to prove the truth of this two assumptions, with the assistance of previous scientific studies, it is believed that these assumptions need to be set on a theoretical basis and on the other hand these same assumptions need to be supported by the findings obtained from the practices applied on a chosen work group. The previous studies carried on the areas of linguistics and psycholinguistics showed that the acquiring of the native language(primary language) is the most important language acquirement and the following language acquirements is mostly effected from this primal acquirement. The assumption of the“the universality of the linguistics”at the Chomsky's Transformational Generative Linguistics theory and the“Hypothesis of Identity”developed in accordance with this theory is based on the opinion that all of the languages on the earth contain common principles and rules, although there may be formal differences on each languages surface structure, when the deep structure is considered, all of the languages contain major similarities. Again the same studies show that the good comprehension of a language structure assists to comprehend the structure and the processing of the structure of another language better. As the first learned language is the native language, it can be said that if the native language is comprehended good, a secondary foreign language could be comprehended more easily and in a shorter period. 94The findings obtained from the practices carried with the work group are at a supporting position of these two assumptions: the participants who are successful with their native tongue proved to be more successful than the participants who are not successful or relatively less successful with their native tongue, in learning a foreign language. Besides, the research findings confirmed that sex is another factor effecting the comprehension of a second language. It is seen that, girls are more successful than boys in comprehending a foreign language. It is believed that if the results obtained from this study are supported by new studies, it would assist and provide solutions to the problems of general language education, precedencely native language education. 95