A supplier evaluation application using multi criteria decision making approaches: Comparison hybrid grey relational analysis and fuzzy logic integrated AHP
Tedarikçi değerlendirme uygulaması: Hibrid gri ilişkisel analiz yöntemi ile bulanık analitik hiyerarşi prosesi yöntemlerinin kıyaslanması
  1. Tez No: 342808
  2. Yazar: ŞULE UYANIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüz üretim piyasasında hayatta kalabilmek ve sürekli gelişimi sağlayabilmek için üretimin başlangıç noktası ve tüm prosesleri etkileyecek kadar önemli olan satın alma ve kaynak sağlama adımının kuşkusuz en önemli problemlerinden birisi tedarikçi seçimi ve değerlendirmesidir.Bu problemin çözülmesi halinde büyük maliyet azaltımı sağlanabilmektedir.Tedarikçi seçimi sonrasında tedarikçilerin seviyelerini takip edebilmek için belli aralıklarla değerlendimeler yapmak gerekmekte ve tedarikçileri de bu konuda bilgilendirmek gerekmektedir.Kablo sektöründe faaliyet göstermekte olan bir firmanın tedarikçi değerlendirme problemini çözmek için Hibrid Gri İlişkisel Analiz Yönetmi ile Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi kullanılarak karar destek sistemi geliştirilmiştir. İki metodun kullanılması ile elde edilen sonuçların kıyası yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In supply chain of a firm, supplier is the most crucial issue to start a work to do the way that customers want to be. Proportion of managing vendors may begin with selecting suppliers at first. It is the key step because vendors? coherence and attitudes affect purchasing of raw materials which is the start point of production. As well as choosing the suppliers to work with is the key point, semi- annually or annually evaluation is very important to keep track of vendors? performance level.However, there are a lot of factors can affect firms? ability to choose the right supplier. Supplier selection decision and evaluation processes should be deal with in different aspects. In this step, firms have to define several criteria due to their firm culture, aim and mission.There are various approaches to determine performance level of suppliers in selection and evaluation step. This study aims to create a model which will be the basis of the decision support system to help evaluating suppliers by using hybrid grey relational analysis for a firm in cable industry. To be developed model is compared with hybrid fuzzy logic and AHP model. Output of the decision support system will be a semi-annually or annually credit report for all suppliers to identify the status