Ülke riski analizi
Country risk analysis
  1. Tez No: 122390
  2. Yazar: ESRA ALTINCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YALÇIN KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Altıncı, Esra,ÜIke Riski Analizi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Y. Doç. Dr. Yalçın Karatece, H4s. Ülke riski analizi çok yeni bir kavram olmakla beraber hızlı bir gelişme göstermektedir. Ülkemizin belirli aralıklarla analiz edilerek yurtdışı kredibilitesinin bu analizler sonucu şekilleniyor olması bu kavramın önemini vurgulamaktadır. Bu çalışmanın amacı ülke riskini belirlemekte kullanılan analiz tekniklerini araştırmak ve bu ana/ize etki eden çok çeşitli risk faktörlerini detaylıca açıklamaktır. Araştırmada kavramsal çerçeve çizilmiş, çeşitli risk tanımları yapılmış, ülkenin risklilik düzeyini belirleyen ekonomik ve politik faktörlere değinilmiştir. Araştırmada ayrıca ülke riski ölçmede kullanılan temel teknikler ve bu teknikler kullanılarak yapılan akademik araştırmalara değinilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise ülke riski analizi yapan başlıca kuruluşlara değinilmiştir. Kuşkusuz çok geniş bir kavram olan ülke riski analizini böyle sınırlı bir çalışma dahilinde tam olarak aktarmak mümkün değildir. Esas olarak çalışmanın amacı bu yeni konu için kavramsal temel oluşturabilmektir.
Özet (Çeviri)
Altıncı, Esra,Country Risk Analysis, Master's Thesis, Advisor: Y. Doç. Dr. Yalçın Karatepe, 114p. Although country risk analysis is a very new subject, it has generated considerable interest since credit market and capital markets have become increasingly globalized. As others, our country is also periodically analysed by the rating agencies, and the countrys foreign credibility is determinated by these analysis make this concept very important. The aim of this study is to search the analysis techniques that are used in country risk analysis and to make clear the various risk factors that make effect these analyses. In this study the conceptual view is drawn, many risk definitions had given and the economic and political factors that has affects on country risk analysis. The basic techniques that are used in country risk analysis and the academical studies that used these techniques. The rating agencies that makes country risk analysis is also included to this study. It is not so possible to make clear this very large scaled concept in this study. The objective of this study is to examine closely the theory and different methods of country risk analysis. ii