Doğum sırasında risk altında kalan ve kalmayan çocukların gelişimlerinin karşılaştırılması
Comparison of developmental levels of children with and without perinatal risk
- Tez No: 122391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA AKÇALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu araştırmada; Ankara Gelişim Tarama Envanteri (AGTE) ile erken doğan, vakum yardımıyla doğan, oksijen yetersizliğiyle doğan ve zamanında doğan 10-33 aylık çocuklar arasında gelişimleri bakımından farklılık olup olmadığım belirlemek amaçlanmıştır. 1997-1998 yıllarında ve 1999 yılının ilk 6 ayında Şanlıurfa Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde doğan ve hastane kayıtlan dikkate alınarak doğum şekline (erken, vakum yardımıyla, oksijen yetersizliğiyle ve zamanında) göre dört gruptan herhangi birinin ölçütlerini karşılayan 120 bebek araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Erken, vakum yardımıyla, oksijen yetersizliğiyle ve zamanında doğan çocuklar arasında AGTE 'den aldıkları Genel, Dil-Bilişsel, İnce ve Kaba Motor, Sosyal Beceri-Özbakım Gelişim Puanı bakımından fark olup olmadığının belirlenebilmesi amacıyla yaş değişkeni kontrol edilerek, elde edilen puanlara Tek Yönlü Kovaryans Analizi uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler sonucunda; zamanında doğan çocukların AGTE'den erken, vakum yardımıyla ve oksijen yetersizliğiyle doğan çocuklardan anlamlı olarak daha yüksek puanlar aldıkları; erken, vakum yardımıyla ve oksijen yetersizliğiyle doğan çocuklar arasında AGTE'den aldıkları puanlar bakımından anlamlı bir farklılık bulunmadığı belirlenmiştir. 102
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to determine the developmental differences among the 4 groups of children who were born as full term, early delivery, vacuum extraction and perinatal asphyxia. The age range of the groups were 10-33 months of age. The sample consisted of 120 children born in Şanlıurfa Doğum ve Çocuk Hastanesi, between January 1997 and July 1999. Groups were comprimised according to different delivery process (early delivery, vacuum extraction, perinatal asphyxia and full term). There were 30 children in each group. In this study Ankara Developmental Screening Inventory (AD SI) was used to assess the developmental level of the groups. One way analysis of Covariance (age as the covariate) were conducted on ADSI scores of General Development, Language and Cognitive Skills, Fine and Gross Motor Skills and Social Skills subscales. The result of analysis of covariance indicate that full term babies had significantly higher scores than the other 3 groups (early delivery, vacuum extraction and perinatal asphyxia) on all of the ADSI subscales. No significant differences were found between early delivery, vacuum extraction and perinatal asphyxia group of children. 103