Türk sosyal güvenlik hukukunda hizmet borçlanması
Service borrowing in Turkish social security law
  1. Tez No: 602604
  2. Yazar: BAŞAK KARAKUŞ KUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Hizmet borçlanması kavramı yurt içi ve yurt dışı hizmet borçlanması olarak ikiye ayrılmakta olup, yurt içi hizmet borçlanması 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda, yurt dışı hizmet borçlanması ise 3201 sayılı Yurt Dışında Bulunan Türk Vatandaşlarının Yurt Dışında Geçen Sürelerinin Sosyal Güvenlikleri Bakımından Değerlendirilmesi Hakkında Kanunda düzenlenmiştir. Gerek yurt içi ve gerekse yurt dışında çalışılarak geçirilen fakat hizmetten sayılmayan süreler ile çeşitli nedenlerle çalışılamadığı için hizmetten sayılmayan sürelerin sonradan borçlanılarak hizmetten sayılması mümkündür. Borçlanılabilecek süreler sınırlı sayı ilkesine tabi olduğundan, ilgili kanunlarda belirtilenlerin dışındaki sürelerin borçlanılması mümkün değildir. Bu tezde, bahsi geçen kanunlara göre hangi sürelerin borçlanılabileceği, borçlanmanın koşulları ile hüküm ve sonuçları yurt içi ve yurt dışı hizmet borçlanması bakımından ayrı ayrı incelenmiş, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hizmet borçlanması uygulamasının nasıl yürütüldüğüne ilişkin olarak da Kurumun Genelgeleri dikkate alınarak ayrıca açıklama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The term of service borrowing is divided into two; domestic service borrowing is arranged in Social Insurance and General Health Insurance Act No. 5510 and foreign service borrowing is arranged in The Law for Assessment of The Time Spent Abroad by Turkish Citizens with Regard to Social Security Matters Act. No. 3201. Time periods spent working both in Turkey and abroad but not counted as service and time periods that not worked for several reasons can be counted as service with service borrowing. As the periods that can be borrowed are subject to the principle of limited number, it is not possible to borrow time periods other than those specified in the relevant laws. Which periods can be borrowed according to the mentioned laws, terms and conditions of borrowing were examined separately in terms of domestic and foreign service borrowing, an explanation has been made by The Social Security Institution considering Circulars about how the service borrowing is carried out.