Türkiye'de 1960-2001 arası merkezi yönetim ve siyasal yaklaşımlarda kentleşme politikaları
Urbanization policies by central administration and political approaches in Turkey during 1960-2001
- Tez No: 122418
 - Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 345
Özet
Çalışmada yapılmak istenilen: Türkiye'de beş yıllık planlı kalkınma döneminde (1960-2001 yılları arası) kamunun, ekonomik ve sosyal alanlardaki politikalarının kentleşme olgusunu nasıl belirlediği; siyasal yaklaşımların da katkısı ortaya konularak açıklanmaya çalışılmıştır. Kamunun mekan oluşumunu belirleyen politikaları ile, sistemin dayandığı ekonomik ve sosyal ilişkileri arasındaki çelişkinin kentleşmenin yapısını belirlediği görülmektedir. Kentleşmeyi belirleyen politikaların ortaya çıkarılması ve bu politikaların etkileri kentleşmenin temel elemanları olarak niteliklerini tanımlamaktadır. Bu açıklamayı yapmak için benimsenen yöntem; dolaylı ve doğrudan sektörel kamu politikalarında, çeşitli çalışma ve yaklaşımlarda, siyasi görüşme tartışmalarında, parti ve siyasal iktidar izlencelerinde kentleşme ile ilgili veriler açığa çıkarılmaya çalışılmıştır. Konular olarak: Kentleşme olgusunun anlaşılabilmesi için, ortaya çıkaran kavramlar ve bileşenleri ile ilişkisi kurulmasına ve genel olarak mekanın kavramlaştırılması ve kentsel mekanın oluşumu anlaşılmaya çalışılmıştır. Daha sonra planlamanın bir araç olarak kentsel mekanı nasıl belirlediği açıklanmış ve kentsel mekanın ekonomik gelişmeyle ilişkisi kurulmuştur. Türkiye'de kentleşmeye yaklaşımlar, çalışmalar ve raporlar ortaya konulmuştur. Kamu yönetiminin kentleşmeyi belirlemesi, politikalarında ve planlama yaklaşımındaki değişimler temel alınarak açıklanmıştır. Kentleşmenin yasal dayanakları ve ilişkileri ele alınmaya çalışılmıştır. Yapılan analiz sonunda kentleşmenin niteliklerini belirleyen politikalar olarak saptanan on dört konu başlığı altında; ilgili politikalar, yaklaşımlar ve tartışmalar açıklanmıştır. Beş yıllık kalkınma planlarının Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görüşülmesi sırasında kentleşmeye yaklaşımları belirlenen sistematik içinde incelenmiştir Siyasal iktidar ve bu iktidarları oluşturan partiler, benzer siyasi görüşte gruplandırılarak, izlencelerinde kentleşmeye bakışları incelenmiştir. Böylece, kamu yönetimi ve siyasal yaklaşımlarda, kentleşme sorunsalını ortaya çıkaran kavramların ve bileşenlerin ilişkisi kurulmuş; kentleşme olgusunun niteliklerinin değerlendirilmesi ile yapısı anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study in the thesis, we gave tried to explaine the issue concerning how the state (public) has determained its urbanization policies in the social and the social fields during its five-year planned development period (between the years of 1960 and 2001), also by revealing its contribution of political aproaches. Its has been seen that the contridiction between the state's policies determining formation of location and its economic and social relations on which the system based has determained the structure of urbanization. The act of revealing policies determining the urbanization and effects of these policies have defined qualities, as the basic elements, of the urbanizatrion. The method adopted in order to make such elucidation; we have tried to reveal data pertaining to urbanization public sector polities indirectly and directly, in various works and approaches, in political negotiatios, programs of political party and political ruling party. As subjects matters: In order to be able to understand the phenomena of urbanization it is necessary that relation is to be established with the concepts so revealed and compenents. In general conceptualization of location and formation of urbanized location have been tried to understand. Later on planning as a tool, determined the urbanized location has been explained and relation of urbanized location with economic development has been established. Approaches to urbanization, works and reports in Turkey have been put forth. The public's determination of urbanization, variations in its policies and planning approaches have been taken as basis and explainations have been made accordingly. Legal grounds and relations of urbanization have been tried to deal with. As a result of Analysis made, related policies, approaches and arguments under fourteen headings, determined as policies defing features of urbanization have been expounded. Approaches to urbanization of the five year development plans, during their discssion in the Grand National Assembly of the Turkey, have been examined within the determined systematic Political ruling party and parties constituting political power have been grouped in similiar political views and their programs have been examined.Thus- relations between concepts and components revealing urbanization problems in public administration and political approaches, and assesment and structure of features of the reality of urbanization have been tried to be understood.