Türk Vergi Hukukunda tecil müessesesinin yeri ve amme alacaklarının tecili
  1. Tez No: 36540
  2. Yazar: ÖMER LÜTFİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Kişilerin harç. ödemeleri sırasında karşılaştıkları mali zorluklar borçlarını vadesinde ödeyememelerini gündeme getirir. Borçların vadesinde ödenmemesi tecil müessesesinin hukuk sistemi içerisindeki yerini almasını sorunlu kılmıştır. Hukuk dalları içerisinde değişik hüküm ve uygulama şekilleri olan tecil müessesesi, vergi hukukunda idarenin değerlendirmeleri sonucuna göre işlerlik kazanmaktadır. Vergi hukukunda, kamu alacaklarının tecili özel hükümlerle veya 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre uygulanır» Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanunun hükümleri, vergi, resim, harç, ceza ve benzeri kamu gelirlerini kapsamı içine almaktadır» Bu nedenle 6183 sayılı kanun hükümlerinin uygulama alanı oldukça geniş tutulmuştur. Amme Alacaklarının Tahsil kamu borçlusunu çeşitli faktörlerin etkisi ile çok zor duruma düşürebilir. Kamu borçlusunun borcunu ödemesi veya haczedilmiş mallarının paraya. çevrilmesi kendisini çok zor duruma düşürecek ise, borçlunun talep etmesi halinde amme alacağının tahsili faiz alınmak suretiyle alacağın nevine göre iki veya beş yılı geçmemek üzere alacaklı amme idaresince ertelenebilir. Amme alacağının ertelenmesi konusunda alacaklı idareye takdir yetkisi tanınmıştır. Borçlunun borcunun ertelenmesinin gerekçesi olan“çok zor durum hali”çeşitli objektif ve sübjektif ölçüler esas alınarak idarece değerlendirilir. Mali ölçülerin esasını ise işletmelerin likit ide rasyoları oluşturur. Sübjektif ölçülerden biri de borçlunun borç ödemedeki hüsnüniyetli olup olmamasıdır. Vergi icra hukukunda yer alan tecil müessesesi, kamu alacağının güvenceye alınması, kamu borçlusuna borcunu ödemede kolaylıklar sağlaması, devletin gelir kaynaklarının kurutulmaması gibi çok yönlü amaçlarla getirilmiş bir kurumdur. Ancak bu kadar geniş kapsamlı bir müessesenin uygulama yönünden mahzurlu yönleri de yok değildir. Bir kimsenin borcunun belli bir süre ertelenmesi kamu menfaatlerinin dolayısıyla kamu hizmetlerinin ertelenmesi anlamına gelmesi demektir. Bu nedenle kamu alacağının ertelenmesi konusunda idarenin karar verirken borçlunun durumunu kamu menfaatlerini de gözönünde bulundurarak iyi bir değerlendirmeye tabi tutması gerekir. Kamu alacaklarının tahsil indeş alacağın tahsili işlemi, kanunun belirlediği şartların varlığı halinde faiz alınarak ertelenip takside bağlanmalıdır. Zira bu durum sosyal hukuk devleti olmanın bîr zorunluluğu olarak karşımıza çıkmaktadır. -VI-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The financial difficulties with which persons have met when they pay their depts may bring on agenda that they can not pay them in due date. That the depts can not be paid in due date obi igatori 1 iy includes procedur of the postponement in law system» The procedure of the postponement which has varied justice and application form in law branches has obtained validity accordance with estimating of the administration in tax law» în tax law, the postponement of public claims is carried out according to numbered 6183 Procedure Law of Collection of Public Claims or special justices» The procedure law of the collection of public claims holds tax, accis, duty and other duties» For that reason, application field of the numbered 6183 law has rather dealth with broad field» Collection of Public Claims, with effect of different factors, can implicate public deptor in very difficult case» If that public deptor pay his dept or his distrainted goods is converted into money involves public deptor in very difficult case, in case public deptor ask for, the collection of public claim can postpone by receving the interest by creditor administration on conditional that period of claim will not elapsed two or five years according to kind of claim. Creditor administration has been given appreciation authorly about postponement of public claim» Condition of very difficult case which is main reason of the postponement of deptors depts is appreciated by taking into consideration abjective and subjective meaurement by administration likidity ratios of the enterprises comprises the base of financial measurement. One of the subjective measurement is whether or not deptor has good will on paying the dept» The Institution of the postponement in tax writ of execution law is procedure which has been established with aim at many directed goals, which are guarenting public claims, providing facilities to public deptor, nothing eliminate the states revenues. However such instution which has broad application field has some disadvantage points» Transaction of postponement of public claim can imply putting off public benevolent» This application can also give rise to delaying public services» For that reason, while deciding, administration has to eveluate deptor"' s states by taking into account of public's benevolent» As a result of that procedures The transaction of collection of the claim, provided that there are described conditions in the law, must postpone and make installment» Because that case is a consequence of being social state. -VII-