Tecil uygulamasının Vergi İcra Hukuku açısından değerlendirilmesi
The effectiveness of the representation institution in Tax Executive Law
  1. Tez No: 586902
  2. Yazar: FATİH KARABUĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN COŞKUN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Değişik hüküm ve uygulama şekilleri olan tecil müessesesi, sosyal, mali, ekonomik ve teknik amaçlarla vergi hukukunda yerini almıştır. Vergi icra hukukunda da temelde mali olmak üzere farklı amaçlarla düzenlenen bu kurum, idarenin değerlendirmeleri sonucuna göre işlerlik kazanmaktadır. Vergi icra hukukunu oluşturan 6183 sayılı Kanun hükümlerine göre vergi, resim, harç, ceza ve benzeri kamu gelirleri kamu alacağı kapsamı içine girmektedir. Bu nedenle 6183 sayılı Kanun hükümlerinin uygulama alanı oldukça geniştir. Tecil uygulaması ise, söz konusu alacakların tahsili aşamasında kullanılabilecek modern bir tahsilat usulüdür. Başka bir deyişle tecil, borçluya ödeme kolaylığı getiren mükellef lehine bir düzenlemedir. Kamu borçlusu, çeşitli gerekçelerle zor duruma düşebilir. Kamu borçlusunun borcunu ödemesi veya haczedilmiş mallarının paraya çevrilmesi kendisini çok zor duruma düşürecek ise, borçlunun yazıyla talep etmesi halinde, idare tarafından belirlenen kamu alacaklarının tahsili faiz ve gerekmesi halinde teminat alınmak suretiyle ertelenebilir. Tecil uygulaması, sosyal hukuk devleti olmanın da bir gereğidir. Borcun ertelenmesi konusunda kanun alacaklı idareye, sınırları tebliğ ve iç genelgelerle belirlenen takdir yetkisi tanınmıştır. Vergi icra hukukunda yer alan tecil müessesesi, kamu borçlusuna borcunu ödemede kolaylıklar sağlaması, kamu alacağının güvenceye alınması, devletin gelir kaynaklarının kurutulmaması gibi amaçlarla denge sağlanması esasına dayanan bir kurumdur. Dolayısıyla bu yönüyle birçok vergilendirme ve tahsilat ilkesini bünyesinde barındırmaktadır. Bir kimsenin borcunun belli bir süre ertelenmesi kamu menfaatlerinin dolayısıyla kamu hizmetlerinin başlangıçta planlandığı şekliyle yürütülmesini olumsuz etkileyebilecektir. Bu nedenle kamu alacağının ertelenmesi konusunda idarenin karar verirken borçlunun durumunu kamu menfaatlerini de göz önünde bulundurarak iyi bir değerlendirmeye tabi tutması gerekir. Zira, vergilendirmede temel amaçlarından olan vergi tahsilatının gerçekleşme süresini etkilen bu kadar önemli bir kanunun uygulanmasına ilişkin düzenlemelerin ciddi bir şekilde ele alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The deferment institution, which has different terms and practices, has taken its place in tax law for social, financial, economic and technical purposes. This institution, which is regulated for different purposes, mainly fiscal, in tax enforcement law, becomes operational according to the evaluations of the administration. According to the provisions of the Law No. 6183, which constitutes the tax enforcement law, taxes, duties, fees, fines and similar public revenues are included in the scope of public receivables. Therefore, the application area of the Law No. 6183 is quite wide. Postponement is a modern collection method that can be used in the collection stage of the said receivables. In other words, the deferment is an arrangement in favor of the taxpayer, which provides ease of payment to the debtor. The public debtor may be in a difficult situation for various reasons. If the public debtor is obliged to pay the debt or to convert the confiscated goods into money, it may be postponed by collecting the interest of the public receivables determined by the administration upon the request of the debtor in writing, and obtaining collateral if necessary. The application of postponement is also a requirement of being a state of social law. The creditor administration has been granted discretionary power with regard to the postponement of the debt, whose limits are determined by notification and internal circulars. The deferment institution in the tax enforcement law is an institution that is based on the principle of providing balance to the public debtor for the purposes of paying the debt, securing the public receivable and not drying the state's sources of income. Therefore, it incorporates many taxation and collection principles. Postponing a person's debt for a certain period of time may adversely affect the execution of public interests and thus public services as originally planned. For this reason, the administration should make a good assessment of the debtor's situation by taking public interests into consideration when deciding on the postponement of public receivables. Because, the regulations regarding the implementation of such an important law which affects the realization period of tax collection, which is one of the main purposes of taxation, need to be seriously considered.