Cari hesap sözleşmesi
The current account contract
- Tez No: 405662
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Cari hesap sözleşmesi, tarafların herhangi bir hukuki sebep veya ilişkiden doğan alacaklarını teker teker ve ayrı ayrı istemekten karşılıklı olarak vazgeçip bunları kalem kalem alacak ve borç şekline çevirerek hesabın kesilmesinden sonra ortaya çıkacak bakiyeyi isteyebileceklerine ilişkin sözleşmedir. Cari hesap sözleşmesi hesaba geçirme, takas, bakiyenin tespiti ve kabulü sözleşmelerinden oluşur. Bileşik faiz yasağının uygulanmadığı istisnai durumlardan biridir. Cari hesap, taraflar arasındaki bağımsız nakdi ödemelerin ve takasın önüne geçerek iş hayatında kolaylık sağlar ve gereksiz para hareketlerini ortadan kaldırır. Cari hesapta esasen özel bir usulle borçların sona erdirilmesi söz konusudur. Bu bağlamda borçlar hukuku ile ilgili olmasına karşın, doğumu ve gelişimi tacirler arasında olduğu için, konu genellikle ticaret kanunlarında düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Current account agreement is an agreement that parties will be able to ask the residuary that will take the assets arising from any legal reason or relationship one by one and that will occur after check out payment by putting them into debt by giving up their residuary one by one or seperately. Current account agreement consists of carrying to account, bartering, determination and acception of residuary. It is one of the situations that compound interest prohibition isn't carried out. Current account provides convenience in business life by preventing independent cash payments and bartering between parties and eliminates unnecessary currency movements. The current account is essentially concerned the termination of debts by a special procedure. In this context, although it is related to the law of obligations, because its birth and development is amongst traffickers, the subject is usually organized in merchantile laws.