Özel istihdam büroları ve Türkiye
Private employment agencies and Turkey
- Tez No: 122439
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP VARÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'deki özel istihdam bürolarının faaliyetleri, hizmet alanları, işgücü piyasasındaki etkinlikleri, piyasanın aktörleri tarafından kendilerine biçilen ya da kendilerinden beklenen roller ve yeni oluşumlara yönelik verilere ulaşmak amaçlanmıştır. İş aracılığı faaliyetlerini yerine getirmek üzere 19. yüzyıl Kıta Avrupası'nda kar amaçlı olarak kurulan özel istihdam bürolarına kamunun istihdam hizmetlerinden mümkün olduğunca çekilerek yer açması Avrupa'da 1970'lerde başlayan bir süreçtir ve sayıları 1980'lerden başlayarak tüm dünyada hızla artmıştır. Nitelik ve niceliklerinin artışının arkasında birbiriyle ilişkili bir çok süreç ve nedenin yattığı özel istihdam büroları, sonuçta, küreselleşme ve serbest piyasa düzeni içerisinde endüstriyel üretimin düzenlenmesi ve istihdam hizmetleri konusunda önemli roller üstlenmişlerdir. Özel istihdam büroları faaliyetlerinin giderek önem kazanması nedeniyle uluslararası düzenlemelere de konu olmuşlar; kamu istihdam kurumları ile aralarında rekabetten öte tamamlayıcılık özelliğinin bulunduğuna yönelik inancın gelişmesi ve özel istihdam hizmetlerinin kamuya örnek olan başarılı çalışmaları neticesinde yasaklamaya yönelik eğilimler serbestleşme ve düzenlemelere doğru uzanmıştır. Yaşanan gelişim ve değişimler Türkiye'ye de yansımış; özel istihdam bürolarının sayı ve faaliyetlerinde 1980'lerden başlayarak önemli artışlar meydana gelmiştir. Genel olarak“danışmanlık”adı altında faaliyet gösteren bu firmaların çoğunlukla küçük ölçekli, ağırlıklı olarak yerli sermayeye dayanan, özellikle vasıflı işgücüne yönelik olarak büyük kentlerde hizmet verdikleri görülmektedir. Bununla birlikte geleneksel özel istihdam bürolarının desteğiyle de güçlenen“on-line özel istihdam büroları”nın da artma ve önem kazanma eğilimi dikkat çekmektedir. Bu oluşumlar Türkiye'de özel istihdam büroları ile ilgili düzenleme ve gerçekleştirebilecek işbirliği programlarına yönelik ihtiyacı da açığa çıkartmıştır. Ancak halen özel istihdam bürolarına yönelik kesin verilerin ve bulguların olmaması nedeniyle, konuya ilişkin araştırmaların yapılması önemini ve gerekliliğini korumaktadır. 191
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, obtaining data in regards to the activities and service fields of private employment agencies in Turkey, their activities in the labor market, roles that are assigned to and expected from such agencies by the actors of the market and new formations is intended. Making way for private employment agencies, which were established for profit reasons in order to perform business mediation activities in Continental Europe in the 19th century, by the public through receding from employment services is a process that started in 1970s in Europe and their numbers has rapidly increased all around the world starting from the 1980s. Private employment agencies, which contain several processes and reasons that are related to each other in relation to the increase of their quality and quantities, have undertaken significant roles in regards to the arrangement of industrial production and employment services within the globalization and free trade system. Private employment agencies have been the subject of international regulations as well as their activities have gradually gained significance and as a result of the development of the belief directed to the existence of a complementary characteristic of private employment agencies between themselves and public employment institutions further than competition and successful studies by private employment services that constituted examples for the public, tendencies that inclined towards prohibition became directed towards relief and regulations. Improvements and changes that were lived through have been reflected to Turkey as well and significant increases in the number and activities of private employment agencies have occured starting from 1980s. It is observed that these companies that are generally active under the“consultancy”title are of small scale and are mainly based on domestic capital and offer services in big cities as directed towards especially to qualified workpower. Also, tendency of increase in number and gaining significance of the“on-line private employment agencies”that are strengthened through the support of traditional private employment agencies attracts attention. These establishments have brought the need for regulations and cooperation programmes that can be realized in regards to private employment agencies in Turkey to light. However, as there are no exact data and findings in relation to the private employment agencies, the significance and necessity of the performance of researches on the matter still stands. 192