Avrupa Birliği'nin çevre politikalarında biyolojik çeşitliliğin yeri
Biological diversity in the environmental policies of European Union
  1. Tez No: 122445
  2. Yazar: MÜNEVVER ELÇİ NAKİP
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET Ekonomik, sosyal ve kültürel yönden gelişmiş toplumsal yapının oluşmasında etik, ideolojik, ekonomik vb. etkenlerin yanında doğal, kültürel ve estetik çevre de önemli bir rol oynamaktadır. Canlıların yaşadıkları çevreyle ilişkilerini inceleyen bir disiplin olan ekolojiye göre çevre; bireyle ilişkili canlı ve cansız varlıkların karşılıklı etkileşimi, bitki ve hayvanların doğal hayata uyumları, kent ve köylerin yerel düzen ve dağılımı, nüfus hareketleri, insanla fiziksel çevresi arasındaki karşılıklı etkileşim içerisinde oldukları bir ortam olarak tanımlanmaktadır. Doğal ve insan yapısı çevrenin ve canlı yaşamın zarar görmesinin önlenmesi amacını güden önleyici politikalar, gelecekteki gelişmeleri de hesaba katarak, günümüzde çevre ve kalkınma etkileşiminin belirleyiciliği temeline dayanan anlayış çerçevesinde daha da gelişerek“sürekli ve dengeli kalkınma”politikalarının temelini oluşturmuştur. Bu çalışmada; Çevre Politikaları içerisinde Biyolojik Çeşitliliğin yeri ve önemi, uluslararası boyutuyla birlikte, Avrupa Birliği ve Türkiye ölçütlerinde irdelenmiş ve bu konudaki politika ve stratejiler ile hukuksal yapının belirlenmesi, geçirilen aşamaların değerlendirilmesi ve ortak bir çevre politikasının oluşturulması amacıyla, başta Birleşmiş Milletler olmak üzere, ulusal ve uluslararası düzeydeki kurum ve kuruluşların katkılarıyla hazırlanan ve uygulamaya konulan anlaşma, sözleşme, eylem planları, bildiri ve konferanslara yer verilmiştir.Çalışmada; Biyolojik Çeşitlilikle ilgili genel bilginin yanı sıra biyo çeşitlilik kapsamı içerisinde genetik çeşitlilik, tür çeşitliliği ve ekosistem çeşitliliğine de değinilmiştir. Biyolojik çeşitlilik konusundaki genel veri ve bilgi eksikliğinin giderilmesine yönelik tedbirlerin alınması ve temel strateji doğrultusunda; biyolojik çeşitliliğin korunması, unsurlarının sürdürülebilir kullanımı konularında politikaların oluşturulması ve uygulamalara katılımın sağlanması ile ilgili konular irdelenmiştir. 219
Özet (Çeviri)
SUMMARY Not only the environment of esthetic, culture and nature but also ethical, ideological and economical factors have taken an important role in the establishment of economically, socially and culturally developed social structure. Environment is decribed as circumstances in which individuals and physical environment are mutually activated by; movement of population, regularity of location and allocation of villages and towns, adoption of animals and plants to the natural life, mutually activation of all organic and inorganic livings related to the individuals. The protectionist policies mainly aimed at the preserving, protecting and improving the quality of natural and artificial environment taking into account the future evolution of environment policy. Today, these policies improved“sustainable development”policy that depends upon environment and economic development. In this study, the significant and important role of biological diversity in the environment policies of the EU and Türkiye are examined with in the context of international dimensions. The conventions, agreements, action plans, declarations and conferences prepared and put into effect by the United Nations, international and national organizations are written down in order to define the policies and strategies and legal system, to evaluate evolution stages and to establish a common environment policy.In the study it is considered that general information about environmental data on biological diversity must be increased and delivered providing background knowledge and with the aim of providing support to the development and implementation of biological diversity policy. ??]