M.Ö. II. binde Ege bölgesindeki miken mezarları
Mycenaean tombs in Aegean district in 2000 B.C.
  1. Tez No: 122451
  2. Yazar: OZAN CORRADO RİJAVEC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT ERKANAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 428
Özet
ÖZET Miken Uygarlığı etki ve gücü, Girit, Asya kıyıları, Sicilya ve Rusya'ya dek yayılmış olan, ilk kez M.Ö.1700'lerde görülmeye başlayan antik dönemin en eski ve en önemli uygarlıklarından biridir. Bu kültürün asıl kültür özelliklerini yansıtan bulgulardan ikisi de mezar alanları ve mezar buluntuları olmuştur. M.Ö.II.bin'de Batı Anadolu'daki mezarların şekli ve içindeki gömü uygulamaları Miken döneminde Kıta Yunanistan'da görülen gömme gelenekleri ve biçimleriyle uygunluk göstermektedir. Özellikle Panaztepe, Müskebi, Beşiktepe gibi yerlerde oda mezarlarla tholos mezarların düzeni ve ölü gömme adetlerinin benzerliği de Miken etkisinin doğal sonuçları arasında verilebilir. Batı Anadolu'daki Miken mezarlarında tholos, oda mezar, sanduka biçimleri, içlerindeki yakma ve ceset gömü uygulaması, Miken bulgularının Kıta Yunanistan'la uyum göstermesi ile bu bölgede özellikle çeşitli yerleşimlerde ve yerel mezarlarda rastlanan çeşitli Miken taklidi bulguların varlığı, buradaki Miken etkisinin çevre kültürlerden etkilenmeyip bilhassa onları etkileyerek devam ettiğini göstermiştir. Batı Anadolu'da görülen Miken mezarları ve bulguları ağırlıklı olarak Geç Hellas II ve III dönemlerini yansıtmaktadır. Bu da Kıta Yunanistan'dan göçlerin başladığı zamanlara rast gelmektedir. Bu durumda, Anadolu kıyısında Mikenlilerin ağırlıklı olarak bu dönemde yerleşmiş olmaları şaşırtıcı değildir. Diğer taraftan, Mikenlilerin bu dönemde yaşayan Hititler' le de bir şekilde ilişki içinde olmuş olmaları gerekir. Hitit yazılı metinlerinde ele geçen Ahhiyawa teriminin Mikenler için kullanılmış olup olmadığı kesin olmasa da, bulgular bununla uyum göstermiştir. 313
Özet (Çeviri)
SUMMARY Mycenaean civilization is one of the important civilizations that began to be seen in history around 1700 B.C. and that also extended its effect from Greece Mainland, Crete to Sicily & Russia. Two of the finds to show the real cultural characteristics of this culture are cemetaries and the artefacts from these areas. The types of tombs and the burial customs in Western Anatolia in End millenium B.C showed concordance with the burial customs and tomb types in Greece Mainland. Especially in places like Panaztepe, Müskebi & Beşiktepe, the order of the chamber and tholos tombs and their similarity to the prototypes in Mainland can be given as natural causes of the Mycenaean effect. The Western Anatolian and Mainland customs in tholos, chamber and cist tombs with the cremation and inhumations used in them, the similarity between Western Anatolian and Mainland tombs in Ilnd millenium B.C. and especially some imitation Mycenaean finds that were seen in this region and in local tombs during this time show that the Mycenaean civilsation affected the Western Anatolian cultures, not affected by them. In Western Anatolia, Myceanaean tombs generally give LH II & HI date. This date also meets the date when migrations began in Greece Mainland. With this conclusion, it won't be surprise to see Mycenaeans to be mostly inhabited in this area. On the other hand, Mycenaeans must also be in connection with the Hittite Empire. Although it's still argued if Mycenaeans are related with the Ahhiyawa term which is to be seen in Hittite inscriptions or not, the finds generally support a possibility about this idea. 314