Türkiye'de devletçiliğe geçişin ekonomik ve politik temelleri
Economic and political bases of the transition to statism in Turkey
- Tez No: 122458
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ÖNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET 1923'te kurulan Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı İmparatorluğu' nd a 19. yüzyılın ortalarından itibaren yoğunlaşan batılılaşma çabalarının birikimi üzerine oturdu. Bu süreçte İmparatorluk çok milletli yapısından arındı ve Türk ve Müslüman kesimlerin asli unsurlarını oluşturduğu bir ulus-devlet yapısına büründü. Bu yapı batının kaydettiği gelişmeyi yenilikçi burjuva sınıfının varlığına bağlıyordu. Çeşitli sebeplerle bu türden bir sınıfın Osmanlı'da oluşmaması gerilemenin temel nedeni olarak görülüyordu. Genç Osmanlılardan başlayarak özellikle de İttihat ve Terakki 'nin iktidar yıllarında bir Türk burjuvazisi 'yaratmak' başlıca kalkınma stratejisi olarak görülüyordu. Bu strateji azınlık tüccarların bıraktığı boşluğu doldurma amacında olan Türk mülk sahibi sınıflarının çıkarlarıyla da örtüşüyordu. Burjuvazi yaratma stratejisi tarihsel bir süreklilik temelinde Cumhuriyet'in 1920'li yıllardaki iktisat politikalarına da damgasını vurdu. Siyasal iktidar bu yıllarda, demiryolu yapımına ağırlık vererek ulusal bir iç pazarın oluşmasını sağlamanın yanında, sermayenin belli ellerde toplanmasını da gözetiyordu. Ancak bu kalkınma stratejisi iç pazarın sınırlılığı ve sermaye birikiminin yetersizliği tarafından ikili bir baskıya tabi tutuluyordu. 1929 krizi dış finansman olanağını ortadan kaldırarak yaşanan bu baskıyı daha da artırdı. Dolayısıyla devletçi politikalar 1929 Dünya krizi konjonktüründe iç ve dış etkenlerin öngörülen kalkınma stratejisini geçersiz kılmasının sonucunda devletin sermaye birikimini sürdürme işlevinin bir sonucu olarak ortaya çıktı. 156
Özet (Çeviri)
SUMMARY Turkish Republic, established in 1923, was based on westernisation movements which have been increasing since mids of 19.th century in Ottoman Empire. In this process nation states have departed from Empirement. The Empirement have transformed from a multinational structure into a nation state which consists of Turkish and Muslim components. According to the new state structure, development should depend on bourgeoisie in the same way as Western Countries. The basic reason of the Ottoman underdevelopment was nonexsistence of that class. So starting from Young Ottoman, especially when Union and Progress Party was in power, creating a Turkish bourgeoisie have been seen as a basis on the way of development. That strategy have corresponded toTurkish bourgeoisie's interest who wanted to replace minorities. The strategy of creating a bourgeois class have influenced the 1920's economic policy on the base historical continuity. In 1920's political power besides ensuring a national market by way of increasing railways, tried to accumulute capital the hands of Turkish merchants. But that strategy had been limited by two factors: The first was limist of the domestic market. The second was insufficiency of capital accumulation. The crisis of 1929 have increased that pressure by eliminating foreign financing possibilities. As a result statist policies have appeared because of foreign and domestic factors which turned out to be nothing in the development strategy in economic crisis of 1929. Policy of statism was result of the state's necessity to ensure continuation of capital accumulation. jofttft» 157 «gg&~*