Avrupa Topluluğu Hukuku karşısında T.C. 1982 Anayasası
Harmonization of Turkish constitutional to European Commınity Law
- Tez No: 122472
- Danışmanlar: PROF. DR. A. FÜSUN ARSAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
147 ÖZET Avrupa Birliğinin diğer uluslararası örgütlerden ayırıcı niteliğinin en başında üye devletlerin ulusal egemenliklerini Avrupa Birliği organlarına terk edilmesi gelir. Bu niteliğinin gereği olarak uluslarüstü örgütlenme olarak nitelendirilen Avrupa Birliği, uluslararası hukukta bir örneği olmayan suigeneris bir hukuk düzeni olan Avrupa Topluluğu hukuk düzeninin kurulmasına yol açmıştır. Avrupa Topluluğu hukukunun uluslarüstü niteliği, Topluluk hukukunun üye devletler iç hukuklarında doğrudan uygulanabilmesi ve hukuki etkiler doğurmasını hem de ulusal hukuk kurallarına- ki bu, anayasa da olsa- üstün ve öncelikli olmasını zorunlu kılmaktadır. Bu itibarla üye devletler üye olmadan önce anayasalarında karşılıklılık koşuluyla egemenlik devrine veya yetki kısıtlamasına imkan veren değişikliklere ya da Topluluk hukukunun önceliğini öngören hükümleri anayasalarında düzenledikleri görülmektedir.Dolayısıyla Avrupa Topluluğu hukukunun ilke ve düzenlemeleri karşısında, asıl sorunun Türkiye'nin Birliğe üyeliğinin gerçekleşmesi halinde anayasal bazda ortaya çıkacağı muhtemeldir. Çünkü, 1982 tarihli Anayasal düzende ulusal egemenlik anlayışı hakimdir ve egemenlik yetkilerinin devri kesin dille yasaklanmıştır. Ayrıca 1982 tarihli anayasal düzende, uluslararası hukukun Türk ulusal hukuk düzeninin bir parçası olduğunu hükme bağlayan herhangi bir madde içermemesi ve usulüne uygun olarak yürürlüğe konmuş uluslararası anlaşmaları yasa hiyerarşisinde kabul etmesi nedenleriyle, Topluluk hukukunun doğrudan uygulanması ve önceliği prensipleri, bugünkü Anayasal düzenimizde geçerlilik kazanamayacaktır. Bu verilerden yola çıkarak bu tez çalışmasında ileride tam üyesi olayı hedeflediğimiz Avrupa Birliğinin yapısı ve bu örgütün oluşturduğu hukukun özellikleri incelenmeye çalışılarak, Türkiye'nin tam üyeliği halinde Topluluk hukukunun uluslarüstü niteliği gereği, egemenlik ve bu bağlamda egemenlik yetkilerinin kullanılmasının devri; ve nihayetinde Topluluk hukukunun ulusal hukukta doğrudan uygulanması ve önceliği gereksinimleri karşısında Türkiye'nin anayasal açıdan karşılaşabileceği sorunlar ve çözüm yolları belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT European Communities which firstly aim economical integration, afterwards also social and political integration in the way of European Union. European Communitiy legal order is born independent and different from national legal order of union members. Main characterises of this and special Community law order are execution of the Community law in all member countries and giving priority to the Community law in cases of confliction between national and Community law. European Community law which differs from classical international law as we described briefly above is supranasyonel legal order. Because of the features of Community law, either most of members of European Union had changed their constitutional order before joining the organization or some of them did after than. In my tesis, the compatibility of the European Community law with Turkis constitutional order is examined and according to the results of examination, some proplems may rise at harmonization of Turkish constitutional to European Community law. Because Turkish constitutional order is based on absolute sovereignity and not responding the reguirements of Community law and priority of Community rules in cases of confliction with Turkish laws. So in this study, proplems which may rise about accordance to legal regulations of the union to which Turkey aims to join as full member in the future are presented and also necessary solutions are tried ro be recommend.