Çevresel suçlar ve Türkiye'deki durum
Environmental crime and the situation in Turkey
- Tez No: 122488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN ALGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET İnsanlık var olduğu ilk günden başlayarak ihtiyaçlarını giderebilmek için doğal kaynakları ve canlıları hiçbir sınır tanımaksızın kullanmıştır. İnsanların bitmek bilmeyen ihtiyaçlarının zamanla zenginleşmesi, dünya nüfusunun artmaya devam etmesi ve insanların sanayileşme gibi ekonomik faaliyetleri keşfetmesi, insanların çevre üzerindeki baskısının artarak devam etmesini sağlamıştır. Zamanla artan bu olumsuz baskının bir sonucu olarak tükenmez gözüyle bakılan kaynaklar tükenmeye, kirlenmez denilen mekanlar kirlenmeye başlanmıştır. Doğal kaynaklardaki bu tükenme ve kirlenmenin zararlarının kendine de dokunmaya başlaması, insanları çevre konusunda bir şeyler yapmaya itmiştir. Bu yönlendirme ile insanlar çevre üzerindeki mevcut baskısını azaltması gerektiğine karar vermiş, bunun içinde yaptığı her faaliyetin çevre duyarsal olmasına ve çevreye zarar vermemesine özen göstermeye başlamıştırlar. Bunları gerçekleştirirken çevreyi tahrip etmeye devam edenleri eylemlerinden vaz geçirebilmek için önlem almasının da zorunlu olduğunun farkına varmıştır. Çünkü dünyada hala çevre kirliliğinin yaşayan her canlı için ne kadar tehlikeli olduğunu bilmeyen ya da biliyor olmasına rağmen çıkarları uğruna tüm canlıların hayatını tehlikeye atabilecek kadar tehlikeli insanlar yaşamaktadır. Bazı gelişmiş ülkelerde çevreyi tahrip edip canlıların hayatım tehlikeye atanların faaliyetlerini durdurmak, bir daha yapmamak üzere ders almasını sağlamak bu arada kamu vicdanını rahatlatmak ve aynı şekilde davranmayı düşünenleri caydırmak için çevresel ihlaller suç sayılmış, ve failleri de caydırıcılığı sağlayabilmek için şiddetli biçimde cezalandırılmıştır. Kendine has nitelikleri olan çevresel suçların kovuşturmasında yer almak üzere özel çevre üniteleri, çevre polisleri, çevre savcıları ve çevre mahkemeleri kurulmuş, bu sayede çevresel suçlarla savaşacak birimlerin güçlü olması sağlanmıştır. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde ise çevresel ihlaller tek başına bir suç olarak kabul edilmemiş, sadece bazı yasalara uymama ya da bazı yasaları ihlal etme nedeniyle cezalandırılma yoluna gidilmiş ancak çevresel ihlallerin kendine has niteliklerinin klasik metotlarla yapılan kovuşturmaları yetersiz kılması sonucunda cezalandırma aşamasından beklenen fayda sağlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Human has used natural sources and living creatures unlimitedly to satisfy his necessities since the first day on earth. Human pressure over environment has inreasingly continued because unlimited needs of human has varied, the world population has increased, human has discovered economic activities such as industrialization. Resulting from this negative pressure which has increased over years, the sources thought of as unlimited started to come to an end while places thought not to be contaminated started to get contaminated. As the damages caused by this reduce and contamination in natural sources, human being is now forced to take action about the environment. Therefore, human has decided to reduce his existing pressure over the environment, so he started to make sure that his activities should be in comformity with the environment. Also, he noticed that it is a must that those causing damage on the environment must be forced to give up. Because, the world is stil full of people who do not know how in danger the world is due to environmental pollution. Moreover, some do not care even if they know how dangerous it is. In some developed countries, environmental violations are considered as crimes and the offenders are severly punished in order to stop those causing harm on the environment, to rehabilitate them, satisfy public expectations as well as discouring those having the same intentions. Special environmental units, enviromental police organizations, environmental prosecutors and enviromental courts have been established to fight against exclusive environmental crime, which strengthened the fighting units against environmental crimes. As for the developing countries such as Turkey, environmental violations are not considered as specific crimes instead these are treated as crimes which need to be punished unless they are not obeyed. However, specific qualifications of environmental violations has failed the traditional investigations. And this resulted in a failure with regards to the improvements expected. 106