Yeşil kriminoloji bağlamında çevre suçlarında kamusal farkındalık
Public awareness of environmental crimes in the context of green criminology
  1. Tez No: 607139
  2. Yazar: TUĞBA BAYINDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İMDAT ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Hukuk, Kamu Yönetimi, Forensic Medicine, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çevre sorunları, insanlığın çevreyi tahakkümü altına almasından itibaren artarak günümüzde geri döndürülemez bir tahribata yol açmıştır. Çevrenin bir hak olarak görülmeye başlamasından itibaren çevre hukuku da bu sorunlara çözüm arayışının bir parçası olmuştur. Çevrenin ceza hukuku konularına dahil edilmesi ile çevresel sorunlar, kriminolojinin de alanına girmiştir. Yeşil kriminoloji ile çevre suç ve cezalarına yeşil bir perspektif getirilerek, çevre sorunlarını çözümü için devlet politikalarının değiştirilmesi, çevresel adalet ve sosyal adaletin sağlanması amaçlanmaktadır. Çalışmamızda doğa ve çevre kavramları, geçmişte doğaya karşı yaklaşım, çevrenin hak olarak tanınması, uluslararası ve anayasal düzeyde çevreye ilişkin gelişmeler, Türk Ceza Kanunu'nda çevre suçları, yeşil kriminolojinin içeriği ve tarihi, yeşil kriminolojinin mağdur yelpazesi, Türkiye'de çevre hareketi ve sivil toplum, sosyal medyada çevrecilik konularına değinilmiştir. Türkiye'deki çevresel hareketlerden birkaçı üzerinde durulmuş toplumsal olarak çevreyi korumaya ilişkin mücadele, toplumsal tepkiler, sivil toplum hareketi ve çevresel mücadelenin sosyal medyadaki yansıması irdelenmiştir. Yeşil kriminolojinin teorik çerçevesine dayanarak İstanbul'da yaşayan 18 yaş üstü bireylere yönelik çevreye ilişkin sivil toplum kuruluşlarına üyelik ve sosyal medyada çevreye ilişkin hesapları takip etme durumuna göre çevresel bilinç ve farkındalık, çevresel tehdide ilişkin tutum, yasal düzenlemelere ilişkin farkındalık gözlemlenmiştir. Araştırmamız sonucunda çevreyle ilişkili sosyal medya hesaplarını takip edenlerin ve çevreyle ilgili STK üyesi olanların çevre bilincinin daha yüksek olduğu, çevreye dair olumlu davranışları daha çok gerçekleştirdikleri, çevresel tehditlerin farkında oldukları, yasal düzenlemelere ilişkin daha çevresel talepleri olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the domination of humanity on the environment, environmental issues have been consistently growing and reached an irrevocable level recently. As of the environment was considered as a right, environmental law has become a part of the solution-seeking to those issues. Being embodied in criminal law has led environmental issues to be considered in the criminology area. Green criminology looks at environmental crimes and penalties from a green perspective and aims to change governments' policies and cause environmental and social justice. This study concentrates on nature and environment terms, attitudes towards nature in history, considering the environment as a right, international and constitutional developments about environment, environmental crimes in the Turkish Criminal Code, green criminology's content and history, victim range of green criminology, environmental movement in Turkey, and environmentalism in civil society and social media. The study focuses on some of the environmental movements in Turkey, social campaigns for protecting the environment, social reactions, and representation of civil society movements and environmental campaigns on social media. Based on green criminology's theoretical framework, the study examines 18 and above years old individuals' environmental awareness, attitudes towards environmental dangers, and awareness of environmental legal regulations in Istanbul in regard to joining nongovernmental organizations and following environmental accounts on social media. The results of the study indicate that individuals who follow environmental social media accounts and are members of non-governmental environmental organizations have a higher awareness of the environment and environmental dangers, develop more positive attitudes towards the environment, and are more demanding to environmental legal regulations.