Bir alternatif turizm türü olarak termal turizm: Bursa Tabakhaneler bölgesinin incelenmesi
Thermal tourism as an alternative tourism type: An integration of Bursa Tabakhaneler region
  1. Tez No: 598649
  2. Yazar: MÜGE ERDİ KASAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR BARKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Hızlı kentleşme, sanayileşme ve teknolojik gelişmeler daha iyi bir yaşam koşulu sağlarken, diğer bir taraftan da doğal kaynakların tükenmesine ve doğadaki dengenin bozularak çevresel sorunların artmasına sebep olmaktadır. İnsanlar sağlıklarını koruyabilmek, kendilerini tedavi edebilmek ve işgücü verimini artırabilmek adına doğal turizm kaynaklarından (temiz hava, termal ve şifalı sular, vs.) faydalanmaya başlamışlardır. Geçmişten günümüze kadar geçen süreçte kullanılan termal sular, günümüzde tıp biliminin de desteği ile bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Termal turizme olan talep dünyada ve ülkemizde her geçen gün arttığından böyle bir kitle oluşumu büyük dikkat çekmektedir. Bu tez kapsamında, sahip olduğu sıcak su kaynakları yönünden zengin sayılan Bursa'da, kentin çöküntü bölgesi olarak kalan Tabakhaneler Bölgesinin termal turizm yönünden olumlu ve olumsuz potansiyelleri araştırılıp, atıl durumda kalmış alanın kente yeniden kazandırılabilmesi için nelerin yapılabileceği araştırılmıştır. Dünyadaki ve ülkemizdeki termal tesislerin fiziksel, çevresel ve mekânsal donanımları, kapasiteleri ve yeterlilikleri araştırılıp Bursa'daki termal tesisler ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Termal turizmden elde edilecek olan gelirin Bursa kentine ve kentliye katkısı belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde literatür özeti, çalışmanın amacı ve araştırma yöntemlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde; turizm ve alternatif turizm gibi kavramların tanımları, özellik ve önemleri araştırılmıştır. Üçüncü bölümde; bir sağlık turizm türü olarak termal turizm, termal turizm talebi ve bu alternatif turizm türünün nasıl geliştiği üzerine bir araştırma yapılmıştır. Dünyadaki, Türkiye'de ki termal turizm bölgeleri, bu bölgelerdeki bazı otellerin kapasite, yeterlilik ve donanım gibi özellikleri incelenmiştir. Bursa ilinin termal turizm tarihi, kaplıca ve termal sularının oluşumu ve eskiye dayanan kaplıca örnekleri üzerinden verilen bilgiler doğrultusunda alan çalışmasına geçilmiştir. Dördüncü bölümde; çöküntü bölgesi olarak nitelendirdiğimiz Tabakhaneler Bölgesinin çevresel analizleri, alanın seçilme nedenleri ve potansiyelleri irdelenmiş olup çalışma alanının yakınında bulunan bazı termal tesis örnekleri incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise yapılan araştırmalar ve örneklemeler doğrultusunda Bursa Tabakhaneler Bölgesinde termal turizmin geliştirilmesine yönelik öneriler sunulup çizelgeler ile dünyada ve ülkemizdeki tesislerin genel özelliklerinin karşılaştırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
While rapid urbanization, industrialization and technological developments provide a better life condition, on the other hand, it causes the depletion of natural resources and the deterioration of the nature and the increase of environmental problems. People started to benefit from natural tourism sources (fresh air, thermal and healing waters, etc.) in order to protect their health, to treat themselves and to increase labor productivity. Thermal waters used in the process from the past to the present are accepted as a treatment method with the support of medical science. Since the demand for thermal tourism is increasing day by day in our country and in our country, such a mass formation attracts great attention. In this study, the positive and negative potentials of the Tabakhaneler Region, which is considered as the collapse zone of the city in Bursa, which is considered rich in hot water resources, were investigated and what could be done to regain the idle area to the city was investigated. The physical, environmental and spatial equipment, capacities and sufficiencies of thermal facilities in the world and in our country were investigated and comparisons were made with thermal facilities in Bursa. The contribution of the income to be obtained from thermal tourism to the city of Bursa and the city population was tried to be determined. In the first part of the study, literature summary, aim of the study and research methods are mentioned. In the second part; definitions, characteristics and importance of concepts such as tourism and alternative tourism were investigated. In the third chapter; as a kind of health tourism, thermal tourism, the demand for thermal tourism and how this alternative tourism developed. Thermal tourism regions in the world and in Turkey, capacity, competence and equipment of some hotels in these regions are examined. In the fourth section, the environmental analysis of the Tabakhaneler Region, which we described as the collapse zone, the reasons and potential of the area were examined. In the fourth section; the environmental analysis of the Tabakhaneler Region, which we call the collapse zone, the reasons for the selection of the site and their potentials were examined and some thermal facility samples located near the study area were examined In the conclusion section, suggestions for improvement of thermal tourism are presented in the Bursa Tabakhaneler Region in line with the researches and examples.