Limited şirketlerde pay sahibinin sınırlı sorumluluğu ve istisnaları
The Limited liability of shareholders in limited associations and is derogotions
  1. Tez No: 122489
  2. Yazar: MEHMET TEKKOYUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR YONGALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Türk Ticaret Kanunu'nun 503. maddesinin I. fıkrasına göre limited şirket ortaklarının sorumluluğu sınırlıdır. Türk Ticaret Kanunu'nun 532. maddesinin I. fıkrası sorumluluğunun sınırını belirlemiştir. Bu maddeye göre ortakların sorumluluğu, şirkete getirmeye taahhüt ettikleri sermaye payı ile sınırlı olup, ortaklar bunu ödeyerek sorumluluktan kurtulurlar. Kanun koyucu, limited şirketlerin sermayelerinin azalmasını önlemek ve alacaklıları korumak amacıyla sınırlı sorumluluk kuralına Türk Ticaret Kanunu'nda ve 6183 sayılı Kanun' da bazı istisnalar getirmiştir. Türk Ticaret Kanun' da istisnalar 529, 530, 531 ve 532. maddelerde düzenlenmiştir. Türk Ticaret Kanunu'nun 529, 530 ve 531. maddelerinde ortakların selef sıfatıyla sorumluluğu düzenlenirken; 532. maddenin I. fıkrasında, ortaklara ödedikleri sermaye payının kısmen ya da tamamen geri verilmesi, haksız kâr veya faiz ödenmesi durumunda ortakların sorumluluğu düzenlenmiştir. 532. maddenin İÜ. fıkrasında ise, açık çıkması halinde ortakların sorumluluğu düzenlenmiştir. Söz konusu istisnalardan açık çıkması halinde sorumluluk ile selef sıfatıyla sorumluluk hallerinde, ortak kendi sermaye payı borcu dışında, diğer bir ortağın sermaye payı borcundan sorumlu tutulmaktadır. Şirket esas sermayesinin kısmen ya da tamamen iade edilmesi veya haksız kâr ya da faiz ödenmesi nedeniyle sorumluluk hallerinde ise, şirket ortağı, şirket esas sermayesinin kendi lehine azalmasından sorumlu tutulmaktadır. Türk Ticaret Kanunu'nun öngördüğü bu istisna hallerinde, ortağın borcu ve sorumluluğu şirket alacaklılarına değil, şirkete karşıdır. 108Ortakların sorumluluğunun sınırlı olduğu kuralına getirilen en önemli istisna, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkında Kanun' un ortakların amme alacaklarından dolayı sorumluluğunu düzenleyen, 35. maddesinde öngörülmüştür. Bu maddeye göre, limited şirket ortaklan, şirketten tahsil imkanı bulunmayan amme alacağından dolayı sermaye payları oranında doğrudan doğruya sorumlu olurlar. 109
Özet (Çeviri)
SUMMARY According to the article 503/1 of Turkish Commercial Code the shareholders of the limited company have limited liability.Article 532/1 of Turkish Commercial Code defines the limit of the liability of the shareholders as the capital promised to be placed. Shareholders can save themselves by paying this amount. In order to protect the creditors and prevent the degreament in the capital of the limited companies some exceptioanal derogations have been accepted with the Act number 6183. Articles 529,530 and 531 of Turkish Commercial Code state that shareholders of Limited company are liable as predecessor. In the case of wholelly or partially repayment of capital, unlawful payment of profit or interest, the liability of the shareholders are stated in article 532/III of Turkish Commercial Code. When there's a deficit or liabilty as predescessor, shareholder is liable for capital share debt of another shareholder. In the case of wholelly or partially refund of capital or unlawfull payment of profit or interest, shareholder is liable for the degreament of the capital of the company of his own benefit. In these exceptional conditions, stated in the Turkish Commercial Code, the shareholder is in debt to hte companyitself not to the creditors of the company. The main exception of the limited liability of the shareholders is situated in the article 35 of the Act Regarding With the Procedure of Collection of the money owed to the State (AATUHK). It is stated that shareholders have direct liability of impossible collection of money owed to the State, proportional with their capital shares. 110