İnternet üzerinden reklam ve bir örnek uygulama
Advertising on the internet and a case study
  1. Tez No: 122490
  2. Yazar: ÖZGÜR TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEY DEVREZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
TEZ OZETI: Turan,Özgür, İnternet Üzerinden Reklam ve Bir Örnek Uygulama, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof.Dr. Güney Devrez, 95 s. Direkt posta, tele-pazarlama, multimedya CDler, internet, ticari online hizmetler ve e-posta gibi farklı unsurları da pazarlama olgusunun içerisinde düşünmek zorundayız.“Web tabanlı pazarlama stratejileri”geliştirmek bu geleneksel araçlara ek olarak yeni bir katman olarak karşımıza çıkmaktadır. Bütün bu etkenler göz önüne alındığında firmaların rekabet kabiliyetlerini kaybetmemeleri için internet ortamında pazarlama tekniklerine uyum göstermek zorundadırlar. Bu çalışmanın amacı bugünün iş dünyasında yeni yeni uygulanmaya başlayan web tabanlı pazarlama tekniklerine ışık tutmak üzere konunun ana hatlarını belirlemek, internet üzerinde pazarlama faaliyetinde bulunmayı düşünen firmalar için web stratejileri ve modellerini analiz etmek ve bu strateji ve taktiklerden daha verimli şekilde faydalanabilmelerini sağlamaya yönelik olarak ipucu vermektir. Bizde bu çalışmada, dünyada elektronik ticaretin yaygınlaşmasıyla internetin iş yaşamının ayrılmaz bir parçası haline gelmesi gerçeğinden hareketle, işletmelerin pazarlama uygulamalarında internetin rolünü, özellikle pazarlama araştırmaları ve tutundurma araçlarında reklam çerçevesinde incelemeyi amaçladık. Bu amaçla çalışmamızda konu üç bölüm halinde incelenmiştir. Birinci bölümde Pazarlama Ve İnternet Ortamı başlığı altında; İnternet ve Pazarlama, İnternet Üzerinde Pazar Bölümlendirmesi ve Hedef Kitlenin Belirlenmesi, İnternetin Klasik Pazarlama Üzerinde Yarattığı Farklar, Pazarlama Aracı Olarak İnterneti Kullanmanın Yararları, ve Tüketiciler İçin Mamul-Firma Enformasyonu şeklinde detaylandırılmıştır. İkinci bölümde İnternet Üzerinde Pazarlama Uygulamaları başlığı altında; Hizmet Pazarlaması Uygulamaları, Ürün Pazarlaması Uygulamaları, İnternette Pazarlamada Ödeme Sistemleri ile Pazar Araştırması ve Tüketici Veri tabanı İçin İnternetin Kullanılması konuları ele alınmıştır. Araştırmamın üçüncü, bölümünde internet üzerinde reklam ve ARBOMEDIA şirketi incelenmiştir. İnternet ortamında pazarlama yöntemleri araştırılmıştır. Internet üzerinde pazarlama konusunda faaliyet gerçekleştiren ARBOmedia firması üzerinde yapmış olduğum incelemede, bu yöntemin Türkiye'de daha çok fazla yaygınlaşmadığı ve sadece büyük firmaların reklam için interneti tercih ettikleri görülmektedir. Oysa çok daha fazla kitleye ulaşmak isteyen küçük ve orta ölçekli işletmelerin bu konu üzerinde yoğunlaşmaları gerekmektedir. Bunun içinde ilk başta internet üzerinde web tabanlı pazarlama faaliyetinde bulunan veya gelecekte bulunmayı düşünen firmalar, pazarlama ve satış elemanlarının internet gerçeğini görmelerini sağlamalıdır. Bu yüzden kendi pazarını geliştirmeyi düşünen bir firmanın bünyesinde internet uzmanlarına ihtiyaç duyulup bu konu ile ilgili departmanlarını oluşturarak, internet üzerinde pazarlama konusu üzerine daha fazla yoğunlaşmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Turan,Özgür, Advertising On The Internet and A Case Study, Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Güney Devrez, 95p. We have to consider different aspects like direct mail, tele-marketing, multimedia CDs, internet, commercial online services and e-mail in marketing concept. We also have to raise 'web based marketing strategies' additional to traditional marketing tools. Considering all of these issues, in order not to lose competitiveness companies have to adapt to internet marketing. The aim of this study is to enlighten web based marketing techniques, which are recently applied in contemporary business world, to determine principles of the subjects, to analyse web strategies and web models and with the help of these analyses give companies productivity. Our aim in this study is to determine the role of marketing on internet, specifying target mass and advertising on net because of the role of internet on business. We have analysed the subject in three sections. In the first section, under the heading of Marketing and Internet; Internet and Marketing, Market Diversification on Internet and Specifying Target Mass, Differences Caused by Internet on Classical Marketing, The Advantages of Marketing on Internet and Product- Supplier Information for Consumers are analysed. In the second section, I analyse under the heading of Marketing Activities on Internet; Service Marketing Applications, Product Marketing Applications, Payment Systems on Internet and Market Research and Internet Usage for Consumer Database. At the third section, advertising on internet and a company 'ARBOMEDIA' is analysed. Marketing techniques on internet are verified. The case study about ARBOMEDIA, whose operations comprise marketing on internet, revealed the fact that this method is not widely used in Turkey and only major companies prefer marketing on internet; whereas small or medium size companies who need to reach a wide range of customers should choose advertising on internet. Companies whose operations comprise web based marketing on internet should train marketing and sales personnel. Because of that a company who wants to raise his range of customers need a department which will deal with marketing on internet.